GWEC: Z vetra by do roku 2030 mohla vyrábať až pätina elektriny
Ak minuloročná klimatická dohoda z Paríža povedie k celosvetovému záväzku dekarbonizácie sektora výroby elektriny, celkový inštalovaný výkon veterných elektrární by do roku 2030 mohol dosiahnuť 2110 GW. To je takmer dvojnásobok súčasnej úrovne. Takýto rast by znamenal ročné investície 200 miliárd eur a rovnako pokles emisií oxidu uhličitého o viac než 3,3 miliardy ton ročne.
Celkový inštalovaný výkon veterných elektrární v Číne by mal dosiahnuť 666,5 GW. To je viac než štvornásobok ako v súčasnosti.
Celkový inštalovaný výkon veterných elektrární do konca vlaňajška predstavoval 433 GW. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa zvýšil o 17 % a v tomto roku sa má zvýšiť o zhruba 60 GW, uviedla agentúra Reuters. Hlavný podiel na raste mala Čína kde inštalovaný výkon na konci vlaňajška predstavoval 145,4 GW. Na celkovom inštalovanom výkone má Čína tretinový podiel.
GWEC ale varovala, že tempo výstavby nových veterných elektrární v Číne by sa v tomto roku malo spomaliť. Krajina má stále problémy s tým, aby našla dostatok prenosovej kapacity pre množstvo nových veterných elektrární, ktoré stavia. Čínsky energetický regulátor v júli oznámil, že asi 21 % všetkej elektriny vyrobenej z vetra zostalo v prvom polroku nevyužitých. Dôvodom je i slabší rast dopytu po elektrine a dokončenie nových uhoľných elektrární, kvôli ktorým je pre veterné projekty ťažšie získať prístup do siete.
ČTK, energia.sk