Greenpeace vyzýva vládu, aby zastavila výstavbu Mochoviec
„Výbor dal jednoznačne za pravdu sťažnosti mimovládnych organizácií. Opätovne preto vyzývame zodpovedné úrady, aby napravili chyby a zastavili prebiehajúcu výstavbu, pokiaľ neprebehne legitímny proces povoľovania tohto projektu. Vláda SR aj ÚJD neustále tvrdia, že bezpečnosť je na prvom mieste, tak je čas dokázať, že to myslia vážne. Ide predsa o výstavbu jadrovej elektrárne a nie domčeka pre bábiky“, povedala koordinátorka energetickej kampane Greenpeace, Andrea Zlatňanská.
Ako vyplýva z doručeného materiálu, výbor jednoznačne zavrhol argumenty slovenskej vlády, že pri predmetnom spore nebola potrebná účasť verejnosti v stavebnom konaní, pretože šlo len o zmenu stavby a že účasť verejnosti umožní následne prebiehajúci proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).
„Výbor konštatoval, že účasť verejnosti je potrebné zabezpečiť v štádiu, kedy sú všetky možnosti otvorené a v tomto prípade robiť proces EIA po územnom a stavebnom konaní je formalitou“, dodala advokátka spolupracujúca so združením VIA IURIS, Eva Kováčechová.
Slovenská republika by teraz mala podľa odporúčaní výboru zmeniť legislatívu tak, aby zabezpečil včasnú a účinnú účasť verejnosti pri zmenách a úpravách projektu po povolení. Taktiež výbor jasne stanovil, dokedy treba tieto chyby napraviť. Do decembra tohto roku má Slovensko zaslať správu o pokroku dosiahnutia uvedených odporúčaní, a do decembra roku 2012 správu o ich vykonaní.
Spor sa začal v roku 2008, kedy Úrad jadrového dozoru vydal súhlasné rozhodnutie na zmenu stavby 3. a 4. jadrového bloku bez toho, aby dovolil verejnosti zúčastniť sa na tomto procese. Po následnej súdnej žalobe na Krajskom súde v Bratislave, ktorá stále prebieha, sa aktivisti rozhodli osloviť odborníkov z OSN, pretože takéto konanie považovali za porušenie Aarhuského dohovoru. Jeho signátorom je aj Slovenská republika a je v platnosti od roku 2006.
Aarhuský výbor zasadal v Ženeve na pôde OSN 15. marca 2010, kedy mimovládne organizácie aj zástupcovia Slovenskej republiky predniesli svoje stanoviská. Na septembrovom neverejnom zasadnutí výbor prijal návrh zistení a odporúčaní a následne 13. januára 2011 publikoval konečné zistenia schválené na decembrovom zasadnutí, ktoré predloží na schválenie zasadnutiu strán Aarhuského dohovoru v júli 2011.
Zdroj: Greenpeace