Greenpeace vyhral spor týkajúci sa dostavby Jadrovej elektrárne Mochovce
Najvyšší súd tak zmenil rozhodnutie bratislavského krajského súdu, ten žalobu environmentalistov pôvodne zamietol. Podľa odôvodnenia júnového rozsudku NS SR, ktorý má TASR k dispozícii, rozhodnutie o povolení pre Mochovce nemožno považovať za zákonné. Malo vychádzať z nesprávneho posúdenia veci. Konanie o povolení má tak prebiehať znova, a to aj za účasti Greenpeace. ÚJD by sa mal v ďalšom procese jej pripomienkami k dostavbe elektrárne zaoberať, legislatíva však negarantuje, že sa im aj vyhovie.
„Rozhodnutím Najvyššieho súdu prišiel investor o kľúčové povolenie nutné na pokračovanie dostavby blokov v JE Mochovce. V praxi to znamená, že ÚJD SR by mal teraz vyzvať stavebníka – Slovenské elektrárne, aby okamžite zastavil stavebné práce na dostavbe,“ povedal pre TASR riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman s tým, že proces povoľovania by sa mal začať odznova. Podľa právničky organizácie Evy Kováčechovej napriek tomu, že ÚJD pripomienky verejnosti bagatelizoval a zosmiešňoval, mali oporu v zákonoch.
„Nie je pravdou, že bolo zrušené stavebné povolenie rozhodnutím Najvyššieho súdu SR, preto nie je dôvod na zastavenie prác. Príslušné kroky bude v zmysle platnej legislatívy riešiť ÚJD. Ide o významnú investíciu a preto sa budeme zaoberať ďalšími krokmi, no kompetenčne to bude riešiť v prvom rade ÚJD,“ uviedol v reakcii hovorca ministra hospodárstva SR Stanislav Jurikovič.
ÚJD avizoval, že v súčasnosti rozhoduje o vylúčení odkladného účinku rozhodnutia, a to z dôvodu naliehavého všeobecného záujmu a hroziaceho nebezpečenstva vzniku nenahraditeľnej ujmy. „Rozhodnutie o vylúčení odkladného účinku by znamenalo, že rozhodnutie číslo 246 z roku 2008, ktorým ÚJD povolil pokračovanie stavby 3. a 4. bloku EMO, je aj naďalej vykonateľné a proces stavby môže pokračovať,“ povedala Zuzana Hosťovecká z Kancelárie ÚJD.
Podľa environmentalistov tak úrad nepriamo potvrdil, že rozhodnutie súdu ohrozuje pokračovanie prác na dostavbe Mochoviec. „Celý proces povoľovania, ktorý ÚJD SR viedol ako konanie o zmene stavby pred dokončením, sa musí zopakovať. Navyše, NS SR tiež konštatoval, že bude treba uskutočniť aj proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, doplnil Rizman.
„Slovenské elektrárne (SE) neboli účastníkom sporu medzi občianskym združením Greenpeace a ÚJD SR. SE pri výstavbe 3. a 4. bloku atómovej elektrárne Mochovce postupovali vždy v súlade s rozhodnutiami štátnych orgánov a právnym poriadkom SR. SE počkajú na ďalšie rozhodnutia ÚJD SR a sú pripravené poskytnúť potrebnú súčinnosť,“ reagovala hovorkyňa SE Janka Burdová.
Pôvodné stavebné povolenie na 3. a 4. blok Jadrovej elektrárne Mochovce vydali v roku 1986, začiatkom 90. rokov sa však práce na elektrárni zastavili. Do roku 2008 tak bolo pravidelne menené pôvodné stavebné povolenie v bode o lehote na dokončenie stavby. V roku 2008 sa výstavba znova začala na základe rozhodnutia o zmene stavby pred dokončením, ktorým sa zmenili podmienky pôvodného stavebného povolenia. Environmentalisti ho napadli, ÚJD však v nasledujúcom roku svoje rozhodnutie potvrdil.
To, že sa mala do procesu zapojiť aj verejnosť, potvrdil v roku 2011 tiež medzinárodný Aarhuský výbor. Práve Aarhuský dohovor, ktorého signatárom je aj Slovensko, garantuje verejnosti právo zúčastňovať sa na konaniach napríklad k povoľovaní stavieb a zámerov, ktoré majú vplyv na životné prostredie.
Copyright © TASR 2013