Greenpeace: Vláda má seriózne riešiť energetickú závislosť SR
„Je veľmi pravdepodobné, že 1. júna 2014 Gazprom prestane dodávať plyn na ukrajinský trh pre domácu spotrebu Ukrajiny. To však neznamená, že by tento plyn nemal ďalej pokračovať tranzitom na Slovensko a potom ďalej do západnej Európy,“ uviedol premiér Robert Fico po piatkovom mimoriadnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR.
Zároveň verejnosť upokojoval, že Slovensko má prostredníctvom zásobníkov plynu pokryté potreby domácností aj hospodárstva do konca septembra.
Organizácia Greenpeace Slovensko dnes (26.5.) zaslala predsedovi vlády otvorený list, v ktorom upozorňuje na vysokú závislosť Slovenska od zahraničných zdrojov a žiada ho, aby začal tento problém riešiť.
„Celé roky počúvame len o tom, z akých iných zdrojov by sme mali plyn brať, ale nerozmýšľame, že existuje spôsob, ako celkovo túto závislosť postupne znižovať. Tým je znižovanie energetickej náročnosti a zvyšovanie podielu domácich čistých zdrojov energie,“ povedal koordinátor energetickej a klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký.
Hra čísel a cieľov
„Potenciál pre využitie čistej energie v Európe je obrovský,“ uviedli aktivisti vo svojom liste. „Len dlhodobá stratégia, ktorá uprednostní obnoviteľné zdroje, efektívne využívanie energií a veľké úspory energie v Európe, pomôže odstrihnúť EÚ od závislosti na importovaných palivách.“
Podľa posledných kompletných údajov Eurostatu sa dovoz energií 27 členských krajín EÚ plus Chorvátska vyšplhal v roku 2012 na úroveň takmer 1,684 miliardy ton ropného ekvivalentu (Mtoe) a miera energetickej závislosti dosiahla 53 %. Jediným čistým exportérom energie bolo Dánsko.
Avšak podľa posledných údajov národnej energetickej agentúry ENS stratila krajina tento status. V roku 2013 totiž Dánsko po prvýkrát od roku1996 viac energie doviezlo než vyviezlo, čo súvisí s poklesom vyťažiteľných zásob ropy a plynu v Severnom mori a tiež vyššou spotrebou dovážaného uhlia.
Európska rada
Environmentalisti upriamujú pozornosť na summit lídrov krajín EÚ koncom júna, na ktorom budú diskutovať o rámci v oblasti energie a klímy do roku 2030 a tiež o novej stratégii pre energetickú bezpečnosť.
Európska komisia ju predstaví už túto stredu. Jej hlavným cieľom jej zvýšiť odolnosť EÚ voči možným prerušeniami dodávok a v dlhodobej perspektíve znížiť závislosť Únie na dovoze palív z tretích krajín.
V súvislosti s rámcom do roku 2030 Greenpeace presadzuje prijatie trojice záväzných cieľov – zníženie domácich emisií CO2 najmenej o 55 %, zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov na 45 % a úspory energie na úrovni 40 %, oproti spotrebe v roku 2005.
„Prijatie cieľov 2030 v oblasti znižovania emisií spoločne s cieľmi v oblasti obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti, zníži spotrebu ruského plynu takmer o 30 %. Pri prijatí iba emisného cieľa to bude len niečo málo cez 10 %,“ argumentuje Greenpeace v liste Robertovi Ficovi.
Podľa slovenského premiéra, ktorý nedávno vystúpil na konferencii Globsec v Bratislave, prioritou európskej energetickej politiky majú byť lepšie prepojenia medzi národnými trhmi, čím sa znížia obavy o zabezpečenie dodávok.
Pokiaľ ide o rámec pre rok 2030, Slovensko sa prikláňa k jedinému záväzného cieľu znižovania emisií oxidu uhličitého.
© energia.sk