GREENPEACE: Veľké energetické firmy si želajú závislosť EÚ od dovozu energie
V dnes zverejnenej správe európskej pobočky Greenpeace sa uvádza, že závislosť EÚ od dovozu energie ochromila diplomatickú reakciu únie na krízu na Ukrajine, pričom na dovoz tejto energie vynakladá obrovské sumy.
Každý rok EÚ zaplatí vyše 400 miliárd eur za nákup viac ako polovice energie (53 percent) dovážanej zo zahraničia.
Správa sa vo svojom názve pýta, prečo európske energetické giganty chcú pokračovať v závislosti od dodávok fosílnych palív. Uvádza sa v nej, že osem najväčších elektrárenských spoločností sa spolieha na dovoz plynu a ropy zo zahraničia, lebo to vytvára tretinu ich príjmov z predaja elektriny a plynu na trhoch EÚ.
V roku 2011 týchto osem spoločností malo príjmy vo výške 116 miliárd eur len z dodávok zemného plynu a uhlia dovážaného z krajín mimo Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP).
Najviac na tomto modeli zarába nemecká spoločnosť E.ON, ktorá v roku 2011 zarobila podľa odhadov na dovoze energie zo zahraničia a jej predaji 36 miliárd eur. Nasledujú francúzska spoločnosť GDF Suez (odhadovaný zisk 23 miliárd eur) a taliansky koncern ENEL (18 miliárd eur).
Tieto spoločnosti, ako naznačila Greenpeace Europe, sú z hľadiska svojich ziskov závislé od zachovania energetickej geopolitickej zraniteľnosti Európy.
Šesť z týchto ôsmich spoločností je súčasťou neformálneho zoskupenia Magritte Group (skupina šéfov desiatich energetických firiem, ktorá vznikla v máji 2013), ktorej cieľom je lobovať pri Európskej komisii (EK) a národných vládach za zmenu energetickej politiky EÚ. Greenpeace tvrdí, že cieľom skupiny je lobovať za zabrzdenie pokrokovej energetickej politiky.
Magritte Group, ako sa uvádza v správe Greenpeace, odmieta ciele na zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov a zníženie energetickej spotreby do roku 2030, čo je v optike lídrov EÚ spoločne previazané s klimatickou agendou.
Táto skupina sa pred nadchádzajúcim summitom EÚ (23.-24 októbra), zameraným najmä na energeticko-klimatický balíček, snaží vyvíjať tlak na vlády členských štátov EÚ, aby sa plány Európskej komisie týkajúce sa energetickej politiky do roku 2030 nepodporili.
„Toto je rozhodujúci moment pre Európu. Máme šancu odpútať sa od rozmaru akýchkoľvek politických alebo priemyselných gigantov, ktoré chcú zavrieť kohútik do Európy. Spoločnosti, ktorých podnikanie závisí od dovozu fosílnych palív z politicky nestálych krajín, ako sú Rusko či Alžírsko, sú zlí radcovia vo veci, ako znížiť závislosť Európy od dovozu energie,“ uviedla v tejto súvislosti riaditeľka energetickej politiky Greenpeace Europe Franziska Achterbergová.
Podľa jej slov nastal čas, aby lídri EÚ držali spolu a presadili silné ciele na zvýšenie obnoviteľných zdrojov a úspor energie, čo je „najlepšia forma energetickej bezpečnosti“.
Greenpeace v tomto duchu vyzýva európskych politikov, aby do stanoveného termínu 2030 zahrnuli do pripravovanej stratégie 45-percentný podiel obnoviteľných zdrojov energie, 40-percentné úspory energie a 55-percentné zníženie domácich emisií CO2.
Copyright © TASR 2014