Greenpeace Slovensko: OZE nie sú rizikom pre ceny elektriny
Greenpeace Slovensko považuje za najvážnejšiu bariéru odobratie podpory pre asi 1200 výrobcov, ktorí si údajne nesplnili oznamovaciu povinnosť. Ďalšou prekážkou je podľa environmentalistov, že od roku 2008 nemožno pripojiť do energetickej siete veterné elektrárne, ako aj nemožnosť pripájania slnečných a veterných zdrojov nad 10 kilowattov od roku 2013.
Medvediu službu zeleným zdrojom energie robia podľa Pavla Širokého aj Vláda SR, rezort hospodárstva či regulačný úrad ÚRSO. Prekážajú mu najmä tvrdenia o negatívnom vplyve OZE na koncové ceny elektriny. Veterné elektrárne ani väčšie slnečné elektrárne nemožno podľa neho v súčasnosti pripájať do siete, výkupné ceny pre OZE sa neustále znižujú, takže pár malých pripojených projektov nijako neohrozí ceny elektriny.
Výroba elektriny z OZE sa podieľa na koncovej cene elektriny podielom 7,53 %, sieťové, distribučné poplatky a systémové služby predstavujú okolo 43 %. Ich výšku kritizuje aj Európska komisia. „Podporujeme snahy vlády hlbšie analyzovať poplatky za prenos a distribúciu elektriny. Práve v týchto položkách má Slovensko jedny z najvyšších cien v EÚ,“ doplnil Široký, ktorý reagoval na oznámenieRoberta Fica po stretnutí s predsedom ÚRSO Jozefom Holjenčíkom.
© energia.sk