Greenpeace: Slabým miestom atómiek sú sklady vyhoreného paliva
Externí odborníci pre organizáciu Greenpeace vypracovali správu, ktorá ukázala, že prevádzkovatelia atómových elektrární by mali viac pozornosti venovať bezpečnosti skladov vyhoreného jadrového paliva. Vychádzali pritom hlavne zo znalostí o elektrárňach vo Francúzsku a Belgicku. Francúzi prevádzkujú spolu 58 atómových blokov, Belgičania majú v prevádzke 7 reaktorov.
Samotná správa podľa Greenpeace obsahuje viacero citlivých bezpečnostných informácií, preto ju ani celú nezverejnia. Aktivisti ju však zaslali jadrovým úradom oboch krajín a tiež do susedných štátov – Luxemburska, Nemecka a Švajčiarska.
Bazény, v ktorých sa dočasne skladuje vyhorené jadrové palivo, označili za „Achillovu pätu francúzskych a belgických atómových elektrární“. Skrývajú totiž vysoké množstvo rádioaktívnych častíc, avšak v porovnaní s obalmi reaktorov sú slabšie chránené pred externým útokom, keďže nemajú tak odolné štruktúry kontajnmentu.
„V prípade útoku zvonku, ak dôjde k poškodiue bazénu a unikne voda, palivo sa už viac neochladzuje a začína jadrová nehoda: do ovzdušia unikajú masívne množstvá rádioaktivity s veľmi vážnymi dôsledkami,“ uviedla francúzska pobočka Greenpeace.
Poukazujú pritom na odlišné hrozby než v čase, keď sa pred 40 rokmi elektrárne spúšťali, aj súčasný záujem teroristov o jadrové elektrárne. Zdôrazňujú, že rizikové časti zariadení je potrebné zodolniť.
Verejnosti je k dispozícii zhrnutie správy, na ktorom pracoval medzinárodný tím siedmich expertov.
© energia.sk