Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadro protest SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto: Protijadrový protest v Bratislave. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
29. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Greenpeace: Rezort hospodárstva sa stal PR agentúrou jadrovej energie

Environmentálni aktivisti z Greenpeace včera (28.6.) na protestnej akcii premenovali Ministerstvo hospodárstva SR na ministerstvo atómovej energie. Tento názov by podľa nich lepšie reflektoval aktivity rezortu, ktoré charakterizuje nekritický postoj k využívaniu jadrovej energetiky na Slovensku. Havária vo Fukušime sa podľa Greenpeace u nás nestala výstrahou o nebezpečenstve atómových elektrární, ale naopak ešte viac zintenzívnila úsilie projadrových lobistov.

Jednostranný pohľad na problematiku

Na rozdiel od iných krajín na Slovensku chýba verejná diskusia o negatívnych dôsledkoch, ktoré môže priniesť využívanie atómovej energie. Zmenu podľa Greenpeace nepriniesla ani „fukušimská“ havária. „Po havárii vo Fukušime paradoxne ministerstvo začalo viac propagovať jadrovú energetiku a obhajovať jej záujmy. Neskôr sa k tomu pridala aj premiérka. Pýtame sa, či sa ministerstvo stalo PR agentúrou jadrových elektrární? Takto rozhodne nevykonáva funkciu nezávislého štátneho orgánu,“ uviedla Andrea Zlatňanská z Greenpeace.

„Japonská katastrofa stále pretrváva a ukazuje nám jasný príklad, kam až môže využívanie jadrových elektrární viesť. V tejto situácii začala slovenská vláda otvorene podporovať výstavbu ďalšieho jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach,“ pokračovala Zlatňanská. Poznamenala, že kabinet tak nielen vystavuje slovenské obyvateľstvo bezpečnostnému riziku, ale takéto konanie prinesie v SR viac nebezpečného rádioaktívneho odpadu a väčšiu závislosť od dovozu paliva.

„Jadro“ nie je jediná cesta, zdôrazňuje Greenpeace

Podľa aktivistov Slovensko nové jadrové zdroje nepotrebuje, keďže už teraz je čistým vývozcom elektriny. „Jadrový priemysel prenáša zodpovednosť za jadrové škody na občanov, nedostatočne prispieva na nakladanie s odpadmi, ktoré vytvára, a popri tom dosahuje obrovské zisky. Žiadame, aby sa tento prístup ministerstva zmenil a prioritou sa stala ochrana záujmov slovenského obyvateľstva, a nie jadrových firiem,“ uzavrela Zlatňanská.

MH SR: Dvere ministerstva sú otvorené aj pre Greenpeace

Ako uviedol šéf komunikačného odboru rezortu hospodárstva Róbert Merva, dvere ministerstva sú otvorené aj pre aktivistov z Greenpeace. „Sme v demokratickej krajine, v ktorej ma každý právo na svoj názor. Sme radi, že si už aj v Greenpeace všimli postoj MH SR k jadrovej energetike. Dvere ministerstva sú aj pre nich otvorené a veríme, že nabudúce prídu s konštruktívnymi nápadmi, napríklad ako nahradiť jadrové zdroje elektrickej energie bez ohrozenia stability slovenskej elektrizačnej sústavy a bez zvýšenia ceny tejto suroviny a nie len s dávno známymi informáciami z médií,“ uviedol Merva.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.