Greenpeace: Klimatické rokovania skončili zlyhaním
Vlády sa na rokovaní OSN o zmene klímy podľa Greenpeace rozhodli počúvať znečisťovateľov a nie ľudí, nedokázali posilniť predchádzajúce opatrenia na ochranu klímy a vyhli sa novým globálnym pravidlám. Napriek neustálym žiadostiam zo strany mimovládnych organizácií, vedcov a štátov výrazne postihnutých klimatickou zmenou sa v Durbane dosiahol najmenší možný progres na ochranu klímy.
„Konštatovať, že sa do roku 2015 štáty dohodnú na novej globálnej zmluve platnej od roku 2020 je smutné opakovanie zlyhania z Kodane v roku 2009, kde sa očakávala náhrada Kjótskeho protokolu. Hoci sa detaily rokovaní môžu zdať zložité, pravda je jednoduchá. Nie sme nikde blízko miesta, ktoré je nutné, aby sme odvrátili katastrofálne následky klimatickej zmeny. Dokedy je ešte možné akceptovať podobné zlyhania?,“ povedal koordinátor klimatickej kampane Greenpeace, Pavol Široký.
Pred dvoma rokmi v Kodani politici sľúbili vytvorenie fondu so 100 miliardami USD, ktorý mal byť zriadený na pomoc najchudobnejším krajinám. Tie potrebujú zdroje na to, aby boli schopné prispôsobiť sa zložitej situácii spôsobenej klimatickou zmenou v ich krajinách a na zabezpečenie rozvoja, ktorý bude postavený na nízko uhlíkových technológiách a princípe trvalej udržateľnosti. Tento rok mali politici v Durbane navrhnúť mechanizmus zbierania a distribúcie prostriedkov.
„Prísľub vytvorenia konkrétnej podoby finančného mechanizmu nebol splnený. Vlády, ktoré opustili rokovania OSN by sa mali hanbiť. Sme zvedaví ako sa dokážu pozrieť do očí svojich detí a vnukov, keď sa vrátia domov. Nechali celé ľudstvo napospas klimatickej zmene a ich zlyhanie bude merané životmi chudobných, ktorí sú najviac zraniteľní a najmenej zodpovední za súčasný stav,“ povedal Široký.
Ako ďalej uviedol vodcom blokujúcich strán úspechu v Durbane boli jednoznačne Spojené štáty americké, ktoré pracujú na ponúkaní a vytváraní uhlíkových kartelov. Vyjednávači USA podľa Greenpeace už nemajú miesto na rokovaniach o novej globálnej klimatickej dohode. Iné silné vlády a bloky ako je EÚ, Čína a India už mali USA dávno vymanévrovať z rokovaní, spojiť sa s najviac ohrozenými krajinami a dosiahnuť skutočný pokrok.
„Smutnou správou je, že blokátorom na čele s USA sa podarilo uspieť vložením dôležitej klauzuly do výstupov Durbanu, ktorá môže ľahko zabrániť aby bola ďalšia veľká klimatická dohoda právne záväzná. Ak sa takto vytvára medzera, ktorá by mohla byť reálne využívaná, tak sa jedná o katastrofu. Dohoda má byť navyše prijatá až „od roku 2020″ čím nenecháva prakticky žiadny priestor pre väčšie znižovanie uhlíkových emisií ignorujúc tak vedcov, ktorí tvrdia, že uhlíkové emisia musia dosiahnuť vrchol najneskôr v tomto desaťročí,“ dodal Široký.
Zdroj: Greenpeace Slovensko