Globálne investície do OZE vlani klesli takmer o pätinu
Rok 2016 znamenal zníženie globálnych investícií do zelených zdrojov na výrobu energie o 18 % na 287,5 miliárd amerických dolárov (269,7 mld. eur). Ide o prvý pokles zaznamenaný od roku 2013. Vyplýva to z výročnej analýzy výskumnej spoločnosti Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Pokles o takmer pätinu sa udial aj navzdory tomu, že vlaňajšok bol rekordným rokom pre investície do výstavby „off-shore“ veterných elektrární na mori, konštatuje sa ďalej v štúdii.
„Na konci dňa, investície do OZE stále prekonávajú konvenčné zdroje dva ku jednej,“ zhodnotil pre Bloomberg analytik Michael Liebreich z BNEF. „No z pohľadu klímy je akékoľvek spomalenie stále dôvodom na znepokojenie,“ doplnil.
Vývoj globálnych investícií do OZE
Zdroj: BNEF
Spomalenie globálnych investičných tokov do OZE predznamenávali už slabšie kvartálne výsledky v minulom roku. Výrazným podielom k nim prispel aj prudký pokles nákladov pri fotovoltickej technológii. Ďalším faktorom bolo spomalenie na dvoch kľúčových trhoch. V Číne sa preinvestovalo do čistej energie o 26 % menej peňazí, v prípade Japonska sa zaznamenal pokles o 43 %.
Čínsky dopyt po elektrine podľa šéfa ázijskej pobočky BNEF spomaľuje. „Vláda sa teraz sústreďuje na investície do sietí a na reformu trhu s elektrinou, aby obnoviteľné zdroje energie mohli využiť svoj plný potenciál,“ uviedol Justin Wu. Predpovedá taktiež, že budúci rast v Japonsku nezabezpečia gigantické projekty, ale dostupná inštalácia malých strešných fotovoltických systémov.
Najsvetlejším miestom v oblasti OZE bola v roku 2016 výstavba pobrežných veterných fariem na mori. Prispel k tomu megaprojekt dánskej spoločnosti Dong Energy. Ide o výstavbu veternej farmy Hornsea na pobreží Veľkej Británie, ktorej inštalovaný výkon je 1,2 GW. Hodnota investície predstavuje 5,7 mld. dolárov. Veternú „off-shore“ energiu potiahlo aj ďalších 14 megaelektrární so súhrnným inštalovaným výkonom vyše 100 MW. Nové projekty nájdeme v britských, nemeckých, belgických, dánskych aj čínskych pobrežných vodách.
Hoci celkové globálne investície do zdrojov čistej energie v minulom roku poklesli, inštalovaný výkon OZE narástol. V prípade energie zo slnka vlani pribudlo 70 GW elektrární, kým v roku 2015 išlo o 56 GW. Inštalovaný výkon veterných elektrární, ktorá sa postavili v roku 2016, predstavoval 56,5 GW, čo v medziročnom porovnaní s rokom 2015 znamená mierny pokles o 6,5 GW.
Odhliadnuc od nižších cien, ďalším podstatným dôvodom pre rozpor medzi klesajúcimi investíciami a rastúcimi inštaláciami je aj načasovanie. Niektoré projekty OZE , ktoré boli vybudované v minulom roku, sa totiž financovali ešte v roku 2015. Iné plánované projekty naopak nestihli zatiaľ získať potrebné financie a odsunuli sa do neskoršieho obdobia.
Geografické rozdelenie investícií do OZE
V USA sa objem investícií do obnoviteľných zdrojov znížil o 7 % na úroveň 58,6 miliárd dolárov. Podľa analytikov BNEF sa developeri sústredili na veterné a solárne projekty, ktorým americký Kongres v decembri 2015 predĺžil možnosť získať daňové úľavy. V susednej Kanade sa napríklad vlaňajšie investície do OZE prepadli až o 46 %.
Zdroj: BNEF
V ázijsko-pacifickom regióne, vrátane Indie a Číny, sa preinvestovalo celkom 47 % globálnych prostriedkov, v sumárnom vyjadrení išlo o 135 miliárd dolárov. V medziročnom porovnaní to predstavuje o 26 % menší objem. Naopak India skoro dosiahla úroveň z predchádzajúceho roka – v krajine sa preinvestovalo 9,6 mld. dolárov, najmä vďaka viacerým fotovoltickým megaprojektom.
Mierny nárast sa eviduje v Európe. Na starom kontinente sa vlani investovalo do obnoviteľnej energie o 3 % viac peňazí ako pred rokom, v presnom vyjadrení šlo o sumu 70,9 miliárd dolárov. Okrem spomínaných off-shore projektov stojí za nárastom najväčší on-shore veterný projekt na pevnine – komplex Fosen v Nórsku s inštalovaným výkonom 1 GW. Lídrom v európskych investíciách do OZE sa stala Veľká Británia, druhé miesto patrí Nemecku, nasledujú Francúzsko, Belgicko, Dánsko, Švédsko a Taliansko.
Rozvojové krajiny mali v roku 2016 problémy so zabezpečením financovania. Mnohé projekty, ktoré vyhrali kapacity počas OZE aukcií, nakoniec nedokázali presvedčiť investorov. Z tohto dôvodu napr. financovanie zelených projektov v Južnej Afrike dramaticky spadlo o 76 %, v Čile dokonca o 80 %. Výrazný prepad o 59 % registruje aj Mexiko. V prípade Uruguaja pokles dosiahol 74 %. Opačným príkladom je Jordánsko, kde investície do OZE presiahli miliardu dolárov. Medziročný nárast o 147 % predstavoval sumu 1,2 mld. dolárov.
© energia.sk