Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karol Galek na Generálnej prokuratúre SR - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Karol Galek (SaS! na Generálnej prokuratúre SR - Foto:energia.sk
28. apríla 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Generálna prokuratúra odmietla výhrady voči plynovým vratkám

Strana SaS ešte v januári podala výzvu na preskúmanie vyhlášky Ministerstva hospodárstva SR (74/2016), ktorá upravuje spôsob poskytnutia štátneho príspevku odberateľom plynu z radov domácností. Podľa poslanca Karola Galeka je opatrenie nielen nesystémovou formou podpory, ale tiež porušuje platné zákony o štátnej pomoci (358/2015) a rozpočtových pravidlách verejnej správy (523/2004)

V čase podávania podnetu však Galek zdôraznil, že jeho účelom nemá byť pripravenie ľudí o štátny príspevok, ale dosiahnuť úpravu spomínanej vyhlášky tak, aby boli peniaze vyplatené tým domácnostiam, ktoré si za dodávku plynu reálne platia.

Domácnosť alebo odberné miesto?

Pre vyplatenie príspevku bolo rozhodujúce, aby mala domácnosť k novembru minulého roka uzavretú platnú zmluvu o združenej dodávke plynu. Liberáli poukazovali na to, že vyhláška je nejednoznačná v definícii prijímateľa, pretože v názve sa hovorí o domácnosti, ale v samotnom texte už o odbernom mieste. V praxi tak dochádza k podpore podnikania pri prenájme bytových priestorov, lebo príspevok môže získať prenajímateľ bytu a nie ten, kto v ňom reálne býva. 

V odpovedi Generálnej prokuratúry sa prokurátor odkazuje na európsku smernicu (2009/73/ES) o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s plynom. Podľa nej sa za odberateľa v domácnosti považuje aj ten, kto odoberá plyn pre spotrebu nielen svojej domácnosti. Vyhláška (74/2016) zase stanovila, že odberateľovi patrí príspevok za každé odberné miesto osobitne.

Podľa liberálov vo vyhláške nie je jednoznačne zadefinovaný účel poskytnutia príspevku. K porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy malo dôjsť preto, lebo poskytnutie dotácie je podmienené predložením žiadosti spolu s povinnými dokladmi v prílohe. Navyše, každá štátna pomoc sa musí povinne notifikovať Európskej komisii, čo sa v tomto prípade nestalo. 

Vo vyrozumení Generálnej prokuratúry, ktoré má náš portál k dispozícii, sa konštatuje, že vratky sú hradené zo štátneho rozpočtu ako ďalšie výdavky ustanovené osobitným zákonom. Ten príspevok upravuje ako obligatórnu transferovú platbu a „aj z tohto dôvodu je zrejmé, že sa nejedná o dotáciu, ktorá má povahu podpornú a nenárokovateľnú,“ píše sa v texte prokurátora.

Vratky a (ne)účinná regulácia

Liberáli upozorňovali aj na ďalší rozpor. Prijímateľom štátneho príspevku sú domácnosti, ktoré sú regulovaným segmentom pod drobnohľadom ÚRSO. Ak vratky kompenzujú zlacnenie plynu na burze, ktoré sa nepremietlo do koncovej ceny pre odberateľov, distribútorom plynu sa vytvorí neprimeraný zisk na úkor platcov daní. Vláda na toto opatrenie vyčlenila 48 miliónov eur.

Podľa prokurátora opatrenie nespĺňa znaky neprípustnej štátnej pomoci v sektore plynárenstva. „Poskytnutie príspevku nemá potenciál pre zvýšenie ziskov v sektore distribúcie plynu,“ uviedol prokurátor. „Poskytnutie príspevku odberateľovi plynu v domácnosti ako jednorazový príspevok za časovo predchádzajúce obdobie zrejme nemá potenciál ani ovplyvniť hospodársku súťaž a preto zrejme nemá definičné znaky štátnej pomoci.“

„Právnymi predpismi vymedzená kategória osôb, ktorým bude príspevok vyplatený je v legislatívnej úprave pre oblasť plynárenstva považovaná za kategóriu zraniteľných odberateľov, ktorí zo zásahu štátu do regulácie trhu s plynom benefitujú bez ohľadu na tom či by medzi tieto osoby boli zahrnuté aj fyzické osoby podnikatelia,“ dodal, prečo nejde o nezákonnú štátnu dotáciu.

Väčšina príspevkov je vyplatených

Plynové vratky boli súčasťou prvého sociálneho balíčka predchádzajúcej vlády. Vyplácanie príspevkov sa už skončilo, poštovú poukážku si doteraz preplatilo 95 % oprávnených odberateľov. Nie každý s vládnym opatrením súhlasil. Zhruba 20 spotrebiteľov finančné prostriedky vrátilo na účet ministerstva resp. zaslali poukážku späť. Iní sa rozhodli verejne darovať príspevok na iné účely.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.