Gazprom obracia. Pripustil tranzit cez Ukrajinu po roku 2019
Miller dodal, že prezident Vladimir Putin poveril Gazprom, aby spustil predbežné rokovania o možnom pokračovaní v tranzite. Už v januári ruský minister pre energetiku uviedol, že po vypršaní aktuálneho kontraktu nepočíta s využívaním prepravy cez Ukrajinu. Moskva následne vyzvala EÚ, aby urýchlila rozhodovanie o alternatívnych trasách, ak si chce zaistiť dodávky aj po tomto termíne.
Ročné príjmy vo výške viac než jednej miliardy amerických dolárov z tranzitu ruského plynu sú pre Ukrajinu dôležitým zdrojom príjmov. Cez jej územie prúdi asi polovica ruského plynu určeného pre Európu.
Ne/prijateľné podmienky
Miller však zdôraznil, že Gazprom neuvažuje len o jednoduchom predĺžení zmluvy z roku 2009 a nemieni pristúpiť na neprijateľné podmienky. Upozornil, že firma má ešte 4,5 roka na rokovania o zmluve. Podľa ruskej štátnej agentúry TASS chce ukrajinský Naftogaz zvýšiť tranzitný poplatok z $2,70 na $5 za 1000 metrov kubických na 100 kilometrov.
Naftogaz minulý týždeň uviedol, že Rusko zrejme tento rok zníži tranzit plynu cez Ukrajinu asi o 18 %. Podľa údajov ukrajinského ministerstva energetiky vlani tento tranzit klesol o takmer 28 % na 62,2 miliardy m3.
Zdroj: Naftogaz
Ruské návrhy
Rusko pokrýva zhruba tretinu spotreby plynu v EÚ, kde však dopyt po tejto surovine v posledných rokoch klesá. V období 2010 – 2014 spotreba plynu v Európe klesla o takmer 20 %.
Gazprom disponuje najväčšími zásobami plynu na svete a má monopol pre export tejto suroviny z Ruska prostredníctvom potrubí. Jeho podiel na dodávkach plynu do Európy počas posledných piatich rokov stúpol o takmer 7 %. Vlani sa asi 35% z celkového objemu plynu smerujúceho do Európy prepravilo cez potrubia Blue Stream (do Turecka) a Nord Stream (do Nemecka).
Namiesto Ukrajiny chce Gazprom využívať pre prepravu plynu do Európy nový plynovod Turkish Stream s celkovou ročnou kapacitou až 63 miliárd m3 a druhú fázu Nord Streamu s ročnou kapacitou 55 miliárd m3. Prvé dodávky plynu do Turecka cez nové potrubie by sa mali zrealizovať v decembri 2016. Nord Stream-2 sa má sprevádzkovať do konca roka 2019.
Turecko minulý týždeň povolilo inžiniersky prieskum pre Turkish Stream v jeho exkluzívnych vodách. Stále však nedošlo k formálnemu podpisu medzivládnej zmluvy medzi Ankarou a Moskvou, ktorý komplikujú rokovania o poskytnutí zľavy z ceny plynu štátnej spoločnosti BOTAŞ i formovanie koalície v Turecku.
V prípade vybudovania 3. a 4. línie Nord Streamu je problémom nedostatočná infraštruktúra pre prepravu plynu z nemeckého Greifswaldu na juh Európy do Talianska, ktoré je 3. najväčším odberateľom ruského plynu, keďže kapacita plynovodu OPAL je už dnes plne využívaná. Na základe pravidiel tretieho energetického balíka môže Gazprom využívať maximálne polovicu kapacity OPALu, zvyšok je rezervovaný na prepravu nezávislými dodávateľmi.
Energia.sk, ČTK