Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pipeline
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flick.com/rcbodden (licencia Creative Commons)
15. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom nesúhlasí s novou legislatívou EÚ

Alexander Medvedev z Gazpromu kritizoval nový model legislatívy EÚ v sektore plynárenstva. Nie je vylúčené, že ovplyvní spoľahlivosť európskych dodávok zemného plynu. Európa by bola vystavená konkurenčnému prostrediu na svetových trhoch, hlavne v Ázii.

EÚ chce zjednotiť energetické politiky členských štátov do jednotnej stratégie. Cieľom je minimalizovať riziko náhleho nedostatku energií a zvýšiť konkurenciu na energetickom trhu.

Gazprom uprednostňuje dlhodobé zmluvy o dodávke. Na základe nich musí odberateľ zaplatiť aj za neodobratý plyn v dôsledku poklesu dopytu na trhu. „Bez dlhodobých cenových kontraktov začne objem plynu, ktorý sa dostane na trh, závisieť od ceny. Plyn bude k dispozícii, keď bude cena vysoká. V prípade nízkej ceny bude plyn smerovať na atraktívnejšie trhy,“ doplnil Medvedev.

Podľa európskych pravidiel by prevádzkovateľom plynovodu mala byť nezávislá firma, ktorá nie je nijakým spôsobom naviazaná na jeho akcionárov. Gazprom to odmieta. „Ak dodávatelia nebudú mať možnosť získať primeraný príjem z prevádzky plynovodu alebo sa nebudú môcť podieľať na jeho prevádzkovaní, nebudú ochotní tak veľa investovať. Začnú hľadať atraktívnejšie trhy,“ vyhlásil druhý muž Gazpromu.

EÚ blokuje podpis zmluvy o dodávkach medzi Poľskom a Ruskom

Reforma ohrozuje pozíciu Gazpromu v krajinách ako Poľsko, kde je dominantným dodávateľom plynu. Varšave v súčasnosti hrozí nedostatok plynu, lebo stále nedošlo k podpisu novej zmluvy o dodávkach zemného plynu. V súčasnosti platný kontrakt vyprší 20. októbra.

Poľsko a Rusko sa na podobe zmluvy dohodli ešte v októbri 2009. Podmienky kontraktu hovoria o predĺžení dodávok cez plynovod Jamal do roku 2037. Objem dodávok by sa mal zvýšiť približne o 2,5 mld. kubických metrov na 10 mld. kubických metrov ročne.

Prekážkou uzavretia novej dohody je odmietavé stanovisko Európskej komisie. Problém predstavujú najmä tranzitné poplatky a rozhodnutie o prevádzkovateľovi poľskej časti plynovodu Jamal.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.