Gazprom a Eustream sa vraj dohodli na preprave plynu do roku 2050
Na svete je nová rámcová zmluva medzi spoločnosťami Eustream a Gazprom Export. Bez ďalších detailov o tom informoval ruský vývozca agentúru Reuters. Súčasný kontrakt je v platnosti do roku 2028 s miestom dodania do kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch pri hraniciach s Ukrajinou.
„Spoločnosť Eustream nie je oprávnená poskytovať informácie o individuálnych kontraktoch s našimi zákazníkmi,“ uviedol hovorca spoločnosti Pavol Kubík. „Zároveň vítame uistenia z ruskej strany o pokračovaní v dlhodobom využívaní našej prepravnej siete.“
Zdá sa však, že zďaleka ešte nič nie je isté. Kubík poukázal na to, že informácie o rezervovaných kapacitách sú zverejňované na webstránke spoločnosti. V týchto údajoch o dlhodobom výhľade kapacít žiadne predĺženie nefiguruje. V prípade vstupného bodu Veľké Kapušany sú zatiaľ zazmluvnené len kapacity do roku 2028.
Slovenský prepravca Eustream nekomentoval otázku nášho portálu, či došlo k zmene miesta dodania alebo iných podmienok.
Práve spomínaná klauzula sa v minulosti citovala ako uistenie o zachovaní prepravy ruského plynu cez územie Ukrajiny a Slovenska ďalej za západ. Platnosť tranzitnej dohody medzi Moskvou a Kyjevom vyprší budúci rok, pričom Gazprom opakovane vyhlásil, že v roku 2019 už s prepravou plynu cez Ukrajinu nepočítajú. Vlani ruská spoločnosť uistila slovenského prepravcu o tom, že naša aj česká prepravná sieť bude dlhodobo využívaná aj v prípade vybudovania plynovodu Nord Stream 2.
Známe je zatiaľ iba to, že podľa Reuters je hodnota novej rámcovej zmluvy medzi Eustreamom a Gazprom Exportom 5,3 miliardy eur.
„Dohoda je základom budúcich kontraktov na prepravu a umožní nám získavať podiely na kapacitách systému prepravy plynu na Slovensku,“ napísala spoločnosť Gazprom Export pre agentúru Reuters. Ako ďalej dodala, podmienky a hodnota týchto budúcich zmlúv je zatiaľ stanovená predbežne.
V doterajšej zmluve bola tiež klauzula „ship-or-pay“, na základe ktorej musia Rusi platiť za prepravné kapacity bez ohľadu na to, či ich využívajú alebo nie.
Slovensko je proti výstavbe plynovodu Nord Stream 2. Okrem verejnej kritiky na oficiálnych fórach sa premiér Robert Fica vlani v úplnej tichosti dvakrát stretol k tejto téme s riaditeľom Gazpromu Alexejom Millerom v Bratislave.
Nasledovalo stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve, po ktorom Fico vyhlásil, že bez ohľadu na to, či sa plynovod Nord Stream 2 postaví alebo nie, prepravná kapacita cez územie SR zostane zachovaná.
Slovenská strana mala problém s tým, že ak by sa Gazprom rozhodol odkloniť prepravu cez územie Ukrajiny, Eustreamu by sa značne zmenšili príjmy. Finančné straty pre Eustream by mohli dosiahnuť 800 miliónov ročne. Prepravca sa tejto hrozbe snaží prispôsobiť plánovaním projektu Eastring.
Ako zdôraznil šéf Eustream Rastislav Ňukovič na konferencii Energofórum, Nord Stream 2 neznamená koniec sveta. „Koniec koncov aj plynovod Jamal bol konkurenčný a mal na nás výrazný vplyv z pohľadu prepravených množstiev plynu. Nord Stream 1 detto. Ale vždy sme sa vedeli týmto trendom prispôsobiť. Vzhľadom na to, že máme nejaký čas, predpokladám, že sa budeme vedieť vysporiadať aj s potenciálnym plynovodom Nord Stream 2,“ povedal na jeseň.
Ruský vývoz plynu do Európy dosiahol v minulom roku nový rekord. Dodávky do európskych krajín sa medziročne zvýšili o 12 % a prekročili 179 miliárd metrov kubických (m3). Z toho takmer 50 miliárd m3 smerovalo do Nemecka.
© energia.sk, TASR, ČTK