G20 sľubuje odklon od fosílnych palív, zároveň dotuje ich produkciu
„Británia obmedzuje podporu pre solárnu energiu a energetickú efektívnosť s argumentom, že bremeno je príliš vysoké. Naše údaje odhaľujú, že napriek predpokladaným rozpočtovým škrtom vláda dáva stále sa zvyšujúce dary ropným a plynovým gigantom,” citoval britský Guardian Shelagh Whitley, jednu z autoriek správy s názvom „Prázdne sľuby”.
Britský minister financií George Osborne začiatkom tohto roka napríklad ohlásil nové daňové úľavy pre ťažbu ropy a plynu v Severnom mori. Do roku 2020 vyjdú daňových poplatníkov na 1,7 mld. libier.
Z analýzy Inštitútu pre zámorský rozvoj (ODI) vyplýva, že skupina G20 poskytuje ročne dotácie vo výške asi 452 miliárd dolárov na produkciu fosílnych palív. Už v roku 2009 sa pritom zaviazali ich postupne odstrániť.
Zdroj: Overseas Development Institute
Až 80 % globálneho výkonu zdrojov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov sa pritom nachádza v krajinách G20.
„Nechápem niektoré krajiny – majú programy v oblasti OZE a zároveň dotácie na fosílne palivá. To je z môjho pohľadu krátkozraké,” doplnil Fatih Birol, riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), ktorá publikuje jedny z najrešpektovanejších energetických analýz. Vo svojom novom výhľade WEO 2015 tiež poukázala na to, že vlani fosílne palivá globálne profitovali z dotácií na úrovni 490 mld. dolárov, zatiaľ čo OZE technológie dostali len 112 mld. dolárov.
V dňoch 15.-16.11. sa v tureckej Antalyi koná summit lídrov krajín G20, na ktorom by mali opäť rokovať aj o postupnom „odklone od neefektívnych dotácií pre fosílne palivá“ a podpore využitia obnoviteľných zdrojov. Až čas však ukáže, čo ostane na papieri a čo sa uvedie do reality.
Celú správu organizácie ODI môžete nájsť tu.
© energia.sk