Fukušimská jadrová elektráreň opäť hlásila únik rádioaktívnej vody
Energetická firma tvrdí, že rádioaktívna voda sa z podzemnej nádrže pravdepodobne nedostala do mora. V komplexe je systém siedmich rezervoárov, v ktorých je uskladnená voda používaná na chladenie reaktorov.
„Zistili sme, že malé množstvo vody podľa všetkého uniklo z nádrže, hoci sme nezaznamenali žiadny pokles hladiny v zásobníku,“ citoval portál z vyhlásenia TEPCO.
Po rozsiahlom úniku rádioaktívnej vody v noci na sobotu začali technici z bezpečnostných dôvodov prečerpávať zostávajúcu kvapalinu do ďalších nádrží, táto práca by mala byť hotová do utorka.
Elektráreň sa stretáva so sériou priesakov potom, čo v piatok nakrátko vypadol jeden zo systémov chladenia jadrového paliva. Ide o druhý takýto výpadok v posledných týždňoch, čo podľa analytikov ukazuje na možnú nestabilitu zabezpečenia komplexu.
Aj po odstavení elektrárne z prevádzky musí byť jadrové palivo ochladzované, lebo inak hrozí jeho prehriatie a samovoľné štiepenie, ktoré by mohlo skončiť jeho roztavením.
V podzemných tankoch, ktoré sú asi 800 metrov od pobrežia, je podľa posledných štatistík uskladnených 276.000 ton vysoko rádioaktívnej vody. To je podľa agentúry Bloomberg dostatočné množstvo k naplneniu 110 olympijských bazénov.
Zdroj: ČTK, energia