Fukušimská jadrová elektráreň hlási tretí únik rádioaktívnej vody
Kontaminovaná kvapalina unikla do pôdy z podzemnej nádrže, v ktorej sa uchováva voda, ktorá sa používa na ochladzovanie reaktorov. Z vody odstránili cézium, ale ďalšie rádioaktívne látky v nej zostávajú.
Dva podobné incidenty boli vo Fukušime zaznamenané už cez víkend. Firma TEPC však aj tentoraz uistila, že je nepravdepodobné, že by sa rádioaktívna voda mohla dostať do mora.
Nad opakovanými únikmi rádioaktívnej vody vyjadrilo dnes znepokojenie Rusko. „Situácia nás musí znepokojovať, pretože sa nachádzame v susedstve,“ povedal agentúre Interfax hlavný ruský hygienik Gennadij Oniščenko. Úniky „svedčia o tom, že (Japonci) situáciu nezvládajú“, dodal.
Budúci týždeň navštívi elektráreň 12-členný tím Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorý tu bude monitorovať proces vyraďovania elektrárne z prevádzky a preverovať problémy, vrátane únikov vody.
V siedmich podzemných tankoch, ktoré sú asi 800 metrov od pobrežia, je podľa posledných štatistík uskladnených 276.000 ton vysoko rádioaktívnej vody. To je podľa agentúry Bloomberg dostatočné množstvo k naplneniu 110 olympijských bazénov.
Elektráreň sa stretáva so sériou presakov potom, čo v piatok nakrátko vypadol jeden zo systémov chladenia jadrového paliva. Ide o druhý takýto výpadok v posledných týždňoch, čo podľa analytikov ukazuje na možnú nestabilitu zabezpečenia komplexu.
Aj po odstavení elektrárne z prevádzky musí byť jadrové palivo ochladzované, lebo inak hrozí jeho prehriatie a samovoľné štiepenie, ktoré by mohlo skončiť jeho roztavením.
Zdroj: ČTK, energia