Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadro - chladiaca veza
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / HeyRocker (licencia Creative Commons)
25. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

FT: O výrobných vadách v USA neinformuje tretina elektrární

Ak prevádzkovatelia jadrových elektrární v USA zistia výrobné chyby na komponentoch jadrových elektrární, nemusia o tom nevyhnutne informovať, píše dnes britský denník Financial Times. Dôvodom sú „protirečiace si a nejasné“ pravidlá, ktoré upravujú informačnú povinnosť. Informovanie o objavení výrobných porúch, pokiaľ nespôsobujú poruchu, je preto iba dobrovoľné.

Zistenie vyplýva z aktuálnej správy americkej Jadrovej regulačnej komisie, ktorá je autorkou spomenutých pravidiel. Správu publikovala komisia včera, ale na základe januárového výskumu. Metodika a zámer teda neboli ovplyvnené nehodou na jadrovej elektrárni Fukušima v Japonsku, píše britský denník.

Generálny inšpektor jadrovej komisie povedal, že potenciálne riziko sa tak môže skrývať vo všetkých 104 reaktoroch, ktoré sú dnes v USA v prevádzke. Usudzuje to na základe zistenia, že až 28 percent z jadrových komplexov v krajine neoznámilo nikdy žiadnu poruchu komponentov, až pokiaľ nedošlo k poruche na elektrárni.

Na druhej strane dodáva, že ak by jadrový sektor poskytoval informácie o odhalených skrytých poruchách aspoň regulátorovi, iným elektrárňam a výrobcom daných komponentov, celková miera bezpečnosti by sa zvýšila.

Lochbaum: Existuje riziko, ale nie ohrozenie

„Reaktory sa dnes môžu prevádzkovať s niektorými defektnými súčiastkami, o ktorých však vedia iba niektorí, nie všetci,“ cituje Financial Times Davida Lochbauma, predstaviteľa jadrového bezpečnostného programu neziskovej organizácie Union of Concerned Scientists.

Na druhej strane však uznáva, že každá jadrová elektráreň má svoje vlastné mechanizmy na monitorovanie spoľahlivosti jednotlivých komponentov, teda zistenia v správe regulačnej komisie nehovoria o existencii bezprostredného ohrozenia, pretože systémov na ochranu a bezpečné fungovanie jadrových elektrární je viacero, uzatvára britský denník.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.