Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. apríla 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Francúzsko už nechce otvoriť vodné elektrárne konkurencii

Ak by sa Francúzsko otvorilo vstupu konkurencie do hydroenergetického sektora, stratilo by kontrolu nad svojím najlacnejším zdrojom energie. Vyplýva to z predbežných zistení parlamentnej správy zverejnených v stredu.

Členovia parlamentu, ktorí správu predložili, oponujú plánu liberalizácie, s ktorým prišla minulá francúzska vláda. Žiadna iná krajina v Európe podľa nich neotvorila svoj trh až takou mierou. „Francúzsky hydroenergetický sektor má dve vlastnosti: je flexibilný, čo znamená, že sa ľahko dá zapnúť aj vypnúť, a je konkurencieschopný. Francúzski spotrebitelia, ktorí spolufinancovali stavbu priehrad pri vodných elektrárňach, by liberalizáciou nezískali žiadnu väčšiu výhodu než sú už súčasné nízke ceny elektriny,“ vyhlásila socialistická poslankyňa Marie-Noëlle Batistellová, spoluautorka správy, ktorej kompletné znenie sa má zverejniť o niekoľko týždňov. „Zdá sa nám, že Francúzsko je jedinou krajinou, ktorá by sa do takéhoto procesu chcela pustiť,“ dodáva Batistellová. Proti otvoreniu sektora sa v októbri vyslovila aj francúzska ministerka energetiky Delphine Bathoová.

Francúzske hydroelektrárne majú spolu kapacitu 25 290 MW, čo zodpovedá 25 malým jadrovým elektrárňam. Z veľkej časti ich prevádzkuje bývalý štátny monopol EDF spolu s minoritným prevádzkovateľom GDF Suez. Práve monopolné postavenie EDF po transformácii na komerčnú spoločnosť bolo dôvodom, prečo Európska únia Paríž požiadala o otvorenie časti trhu aj konkurencii. Záujem by bol veľký, keďže náklady na stavbu elektrární sú už prakticky splatené. Partnerstvo s úmyslom uchádzať sa o prevádzku niektorých z nich začiatkom roka ohlásila nemecká spoločnosť E.ON spolu so skupinou francúzskych distribútorov elektriny, s rovnakým úmyslom vzniklo aj konzorcium s účasťou švédskej firmy Vattenfall a francúzskeho prevádzkovateľa železníc SNCF. Hydroelektrárne do francúzskej energetickej siete dodávajú 10 % celkového objemu elektriny.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.