Francúzsko pomôže dofinancovať atómku Hinkley
Francúzska vláda podľa ministra hospodárstva poskytne dodatočnú finančnú podporu pre vybudovanie Hinkley Point C na juhozápade Anglicka. Výkonný riaditeľ spoločnosti EDF Jean-Bernard Levy ešte minulý týždeň varoval, že projekt v hodnote 18 mld. libier sa bez štátnej pomoci ďalej nepohne. Vyplynulo to z listu, ktorý poslal zamestnancom podieľajúcim sa na príprave atómky.
„Ak veríte jadrovej energetike, nemôžete povedať, že sa nebudete podieľať na najväčšom jadrovom projekte na svete,“ uviedol podľa agentúry Reuters francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron počas návštevy atómky Civaux na západe krajiny. „Neúčasť v Hinkley Point by bola chybou,“ dodal.
Konečné investičného rozhodnutie o výstavbe Hinkley Point C by sa podľa zdrojov Reuters malo prijať ešte pred stretnutím akcionárov EDF, ktoré sa uskutoční v polovici mája. Štát kontroluje 85 % akcií EDF. Koncern však dnes nie je v ideálnej finančnej kondícii a musí investovať do modernizácie 58 reaktorov vo Francúzsku. Kvôli vyplácaniu dividend akcionárom sa jeho čistý dlh vyšplhal na 37 miliárd eur, pričom hrozí zrušením 5 % pracovných miest.
O akej podpore sa uvažuje?
„Ak bude potrebné rekapitalizovať, urobíme tak,“ zdôraznil Macron podľa AFP. Najpravdepodobnejšia forma štátnej pomoci bude podiel z budúcich dividend elektrárne, čo je politicky priechodnejšie než navýšenie kapitálu, o ktorom sa taktiež hovorí. Treťou možnosťou je vstup štátnej banky CDC do projektu v pozícii menšinového akcionára. Uvažuje sa tiež o variante, pri ktorej by EDF vyčlenila samostatnú divíziu pre jadrové aktivity, na ktorú by sa vzťahovali garancie štátu za vyrobenú elektrinu na spôsob „contract for difference“.
Vlani sa menšinový partnerom Francúzov sa stala čínska spoločnosť China General Nuclear Power Group. Veľká Británia súhlasila, že prevádzkovateľovi bude garantovať výkup elektriny v hodnote dvojnásobku súčasnej trhovej ceny po dobu 35 rokov. Napriek finančnej podvýživenosti spoločnosti EDF sa so štartom výroby v anglickom Somersete počíta od roku 2025.
Dôveru v projekt nedávno naštrbil aj nečakaný odchod finančného riaditeľa EDF Thomasa Piquemala, ktorý vo vedení upozorňoval na riziká výstavby. Ešte vlani sa vzdal funkcie generálny riaditeľ projektu Hinkley Chris Bakken.
Celkové náklady na výstavbu Hinkley Point C sa odhadujú na 24,5 miliardy eur. Inštalovaný výkon atómky bude 3,3 GW, ktorý má v budúcnosti podľa britskej vlády pokryť približne 7 % spotreby elektriny v krajine.Čínska CNG drží v projekte podiel 33,5 %, Francúzi kontrolujú 66,5 % akcií.
Podmienky „contract for difference“
Predpokladaná životnosť Hinkley je 60 rokov. Britská vláda sa zaručila, že prevádzkovateľovi bude 35 rokov garantovať výkupnú cenu za vyrobenú elektrinu, ktorá sa stanovila na úroveň 89,5 libier za MWh za predpokladu, že sa postaví tiež jadrový zdroj v lokalite Sizewell. Ak by sa jeho výstavba nezrealizovala, garantovaná výkupná cena sa zvýši na 92,5 libier za MWh.
Britský kabinet si sľubuje, že vďaka dohode o výstavbe Hinkley Point C vznikne 25-tisíc nových pracovných miest, z toho približne 5-tisíc ľudí by malo robiť priamo na projekte v Somersete. Podľa Ministerstva energetiky a klimatických zmien získa domáce hospodárstvo vďaka tomuto projektu a subdodávateľským kontraktom impulz v hodnote 40 mil. libier ročne.
© energia.sk