Vzkriesia Francúzi britské jadro? EDF tesne schválila výstavbu Hinkley
Počítačové stvárnenie elektrárne Hinkley Point C z vtáčej perspektívy. Foto: EDF Energy
Predstavenstvo EDF vo štvrtok rozhodovalo o budúcnosti jadrovej energetiky v Británii. Francúzsky gigant je hlavným investorom v projekte Hinkley Point C, ktorý sa považuje za kontroverzný kvôli štátnej garancii výkupných cien za vyrobenú elektrinu na 35 rokov, ktoré sú dvojnásobkom súčasnej trhovej ceny. EDF napokon financovanie atómky odobrilo, desať členov predstavenstva hlasovalo za a sedem sa vyjadrilo proti návrhu. Hoci projekt čelil vo firme kritike, tesná väčšina bola prekvapením.
Ešte pred včerajším zasadaním rezignoval člen predstavenstva Gérard Magnin. Ako dôvod uviedol, že nesúhlasí s riskantnou stratégiou EDF, ktorá odkloní Francúzsko od investícií do obnoviteľných zdrojov energie. Proti návrhu hlasovalo šesť zástupcov odborov a niekdajší riaditeľ organizácie francúzskych zamestnávateľov Laurence Parisot, exkandidát na šéfa EDF.
Londýn váha, rozhodnutie padne na jeseň
So stavebnými prácami sa tak skoro nezačne. Omeškanie iba niekoľko hodín po francúzskom verdikte nečakane spôsobil britský kabinet. „Vláda dôkladne zváži všetky časti projektu a svoje rozhodnutie oznámi začiatkom jesene,“ uviedol podľa Financial Times britský minister Greg Clark, ktorý od júla šéfuje novému Ministerstvu pre obchod, energetiku a priemyselnú stratégiu.
Kým predchádzajúce britské vlády boli zástancami Hinkley Point C, nová premiérka Theresa May projekt osobne nikdy nepodporila. Isté je iba to, že počas nedávnej návštevy Francúzska bol témou spoločného rokovania s prezidentom Françoisom Hollandom.
Odsúvanie termínov nie je pri Hinkley zvláštnosťou. Okrem investičnej neistoty projekt zdržalo aj vyšetrovanie Európskej komisie kvôli štátnym garanciám. Pochybnosti vzbudila aj marcová rezignácia finančného riaditeľa EDF Thomasa Piquemala. Hinkley Point môže podľa neho ohroziť budúcnosť štátom vlastnenej skupiny, ktorá nie je v dobrej finančnej kondícii.
Snímka z prípravných prác na výstavbe Hinkley Point C v anglickom Somersete. Foto: EDF Energy
Partnerom EDF v Hinkley Point C je čínska štátom vlastnená spoločnosť China General Nuclear Power Group (CGN). Francúzi kontrolujú 66,5 % akcií podniku, Číňania zvyšných 33,5 %. Zástupcovia čínskej CGN sa už stihli pre ostrovné médiá vyjadriť, že rešpektujú potrebu novej britskej vlády, aby sa mohla dôkladne zoznámiť s podrobnosťami projektu.
EDF tvrdí, že betón pre prvý reaktor by sa mal v lokalite začať liať do polovice roka 2019 a nadviaže sa tak na dokončenie projektu JE Flamanville, ktoré je naplánované na koniec roka 2018.
Šnobr: Jadro bez štátu nemá v EÚ budúcnosť
Podľa analytika skupiny J&T Michala Šnobra sa pri elektrárni Hinkley Point C nedá hovoriť o akejkoľvek ziskovosti. „Tento projekt je v tomto momente podporený dotáciami zo strany britskej vlády a zároveň garanciami francúzskej vlády. Aby vôbec mohlo dôjsť k hlasovaniu predstavenstva EDF v tejto veci, bolo potrebné navýšiť základný kapitál firmy o 4 miliardy eur.“
„Pri súčasných cenách elektriny a politike EÚ v energetike nie je reálne, aby sa jadrová energetiku v EÚ ďalej rozvíjala na trhových princípoch. Jediným logickým investorom potom zostáva štát. Myslím si, že ak k tomu dôjde aj v prípade EDF a Hinkley Point, znamená to faktický odchod EDF z trhu, čo by mohlo vyústiť v plné zoštátnenie tejto spoločnosti, kde má francúzska vláda podiel 85 %,“ skonštatoval pre náš portál Michal Šnobr.
Podmienky „contract for difference“
S výrobou elektriny v Somersete sa ráta od roku 2025. Náklady na výstavbu atómky majú dosiahnuť 21,4 miliardy eur. Inštalovaným výkon 3,2 GW má podľa vlády v budúcnosti pokryť približne 7 % spotreby elektriny v krajine.
Predpokladaná životnosť Hinkley je 60 rokov. Britská vláda sa zaručila, že prevádzkovateľovi bude 35 rokov garantovať výkupnú cenu za vyrobenú elektrinu, ktorá sa stanovila na úroveň 89,5 libier za MWh za predpokladu, že sa postaví ďalší jadrový zdroj v lokalite Sizewell. Ak by sa jeho výstavba nezrealizovala, garantovaná výkupná cena sa zvýši na 92,5 libier za MWh.
Britský kabinet si sľubuje, že vďaka dohode o výstavbe Hinkley Point C vznikne 25-tisíc nových pracovných miest, z toho približne 5-tisíc ľudí by malo robiť priamo na projekte v Somersete. Podľa Ministerstva energetiky a klimatických zmien získa domáce hospodárstvo vďaka tomuto projektu a subdodávateľským kontraktov impulz v hodnote 40 mil. libier ročne.
Odhady celoživotných nákladov Hinkley Point C, ktoré ministerstvo aktualizovalo v septembri 2015 naznačili, že by sa mohli zvýšiť na 37 miliárd libier. Rok predtým sa uvádzali vo výške 14 miliárd libier. Zmenu v číslach mal spôsobiť vývoj ceny elektriny na trhu.
© energia.sk