Frakovanie môže spôsobiť zemetrasenia, potvrdili vedci
Frakovanie je kontroverzná metóda ťažby kvôli vplyvom na životné prostredie. Pod vysokým tlakom sa do vrtu vháňajú chemikálie, ktoré v horninách vytvoria praskliny, z ktorých sa potom získava ropa alebo zemný plyn. Teraz americkí vedci v bulletine seizmologickej spoločnosti BSSA dokázali, že aj pomerne silné zemetrasenie v obci Poland v Ohiu v marci minulého roku vyvolala takáto ťažba.
„Zemetrasenie v obci Poland sa vyskytlo vo veľmi starej, prekambrickej vrstve hornín, v ktorej zrejme už predtým bolo viacero seizmických deformácií,“ uviedol spoluautor štúdie Robert Skoumal. „Táto vrtná činnosť nespôsobila žiadnu novú deformáciu, ale aktivovala dosiaľ neznámu, starú deformáciu.“ Preto by podľa Skoumala bolo dobré, aby vláda, priemysel a veda v budúcnosti úzko spolupracovali pri frakovaní v oblastiach s možnými neznámymi deformáciami.
Mikroseizmická činnosť, ktorá frakovanie sprevádza, býva obvykle tak slabá, že ju zaznamenajú len citlivé prístroje. Zemetrasenie v Ohiu ale dosiahlo až 3 stupne, čo už mohli pocítiť aj ľudia. Materiálne škody ale takéto zemetrasenie spravidla nespôsobí.
Vedci vyhodnotili viacero záznamov pri 77 otrasoch v Polandu so silou jedného až troch stupňov. Ukázalo sa, že sa priestorovo i časovo presne zhodovali s hydraulickým štiepením v oblasti. Keď bola ťažba prerušená, prestala aj seizmická aktivita.
Energia.sk, ČTK