Fotovoltické inovácie zo Slovenska
Systém dvojosových trakerov založený na astronomickom riadení prináša 30 – 40 %-né zvýšenie využitia celoročnej i–radiácie. „Inštalácia podobných inovatívnych systémov má zmysel nielen v krajinách pri Stredozemnom mori, ale i na Slovensku“ vyhlásil dnes Vladimír Lukáč zo spoločnosti ETOP Green Energy. Lukáč získal v roku 2007 ocenenie Podnikateľ roka v oblasti inovácií.
Nové technológie možno inštalovať aj do starých elektrární. Počas obdobia 10 – 15 rokov dokážu takéto investície do inovatívnych vylepšení priniesť vysokú mieru návratnosti investícií. V konečnom dôsledku sa tak návratnosť fotovoltickej elektrárne môže znížiť z 9 – 10 rokov na 7 rokov.
„Politici rozvoj solárnej energii nezastavia. Rozvoj technológií ide stále dopredu a môžu tomuto procesu len pomôcť alebo ho zabrzdiť,“ vyhlásil Lukáč. Fotovoltika podľa neho dokáže v spolupráci s biomasou nielen generovať nové pracovné miesta, ale zabezpečiť i stabilné dodávky elektrickej energie.
Stabilitu by mohli zabezpečiť aj inteligentné siete
Cieľom každej krajiny je zabezpečiť energetickú nezávislosť, vyhlásil Osvald Körner, spolupracovník Slovenskej agentúry pre obnoviteľné zdroje (SKREA). Zaužívaný model využívania fosílnych energií bude podľa neho fungovať ešte max. 50 rokov. Problémom fosílnej energetiky je nízka miera energetickej účinnosti; energetická hodnota fosílnych zdrojov sa nedokáže využiť až z 80 %.
Inteligentné rozvodné siete by mali byť vystavené na báze malých výrobných energetických zdrojov s dobrou reguláciu, pretože základným problémom sú straty, ktoré vznikajú pri procese produkcie elektrickej energie v elektrárňach. „V súčasnosti používame zastaralé zdroje, ktoré využívajú systém štart–stop,“ uzavrel.
(c) energia