Fotovoltici stále hrozia žalobami pre G-komponent
Fotovoltici združení v Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu (SAPI) hrozia štátu žalobami. Nepáči sa im totiž zavedenie nového poplatku pre výrobcov elektriny za prístup do prenosovej, respektíve distribučnej siete, takzvaného G-komponentu. „Keďže poplatok je nelegitímny, hrozia žaloby, kde je veľký predpoklad, že výrobcovia elektriny vyhrajú. Slovenská republika potom bude musieť platiť arbitráž a súdne poplatky,“ uviedla asociácia na utorňajšej tlačovej besede.
Výrobcovia elektriny zo slnka sa chcú pre zavedenie G-komponentu obrátiť aj na prezidenta SR. „Žiadame prezidenta, aby vec posúdil, a ak uzná za vhodné, využil svoju ústavnú právomoc a obrátil sa na ústavný súd, pretože občan tak môže urobiť, až keď vyčerpá všetky dostupné zákonné možnosti,“ uviedli fotovoltici. Podľa nich G-komponent diskriminuje najmä menších výrobcov elektriny, keďže tí budú platiť poplatok za pripojenie do distribučnej siete, ktorý je podľa ich výpočtov 40-krát väčší ako poplatok za prístup do prenosovej sústavy. „Pre prenosovú sústavu je jasne stanovená výška poplatku na úrovni 50 centov za jednu megawatthodinu. Pri fotovoltickom zdroji sa výška G-poplatku vyšplhá až na jednotkovú cenu 20 eur za megawatthodinu,“ uzavrela asociácia.
Regulačný úrad všetky obvinenia výrobcov elektriny odmieta. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík vysvetľoval zavedenie G-komponentu už aj Bruselu. Vo svojom liste ubezpečil riaditeľa pre vnútorný trh s energiami generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Klausa-Dietera Borchardta, že zavedením G-komponentu úrad neurobil nič neobvyklé, čo by nemalo oporu v európskej legislatíve a v praxi ostatných členských krajinách EÚ. „Všetky kroky nášho úradu sme robili s vedomím, že v nijakom prípade nie sú v rozpore s legislatívou Európskej únie, nie sú diskriminačné, a že nesmú a nebudú mať negatívny dopad na otvorenosť vnútorného trhu a proces jeho integrácie,“ napísal Holjenčík v liste.
G-komponent prekáža aj veľkým výrobcom elektriny, ako sú napríklad Slovenské elektrárne. Tie už plánujú aj kvôli tomuto poplatku vypnúť dva bloky vo Vojanoch. Tiež nevylúčili v tejto veci ani súdnu dohru.
Zdroj: SITA