Fotovoltaické panely umožnili monitorovať Tatry
Tatranský národný park (TANAP) v spolupráci so Slovenskými elektrárňami sa v rámci programu Energia pre prírodu zameral na podporu biodiverzity v Tatrách. Cieľom bolo oživenie klesajúcej populácie svišťov, či kamzíka tatranského. Pri ďalších ohrozených druhoch, konkrétne sokolovi sťahovavému a orlovi skalnému, sa na Slovensku po prvýkrát využil online prenos priamo z ich hniezda. Energiu pre kamerový systém zabezpečovali fotovoltaické články. Divákom sa tak naskytla netradičná možnosť sledovať vývoj mláďat z pohodlia svojich domovov.
V rámci územia TANAP-u ochranári v súčasnosti evidujú 10 párov sokola sťahovavého. Najhoršia situácia u tohto dravca bola najmä v druhej polovici 20. storočia. „Našťastie situácia sa zlepšuje a tieto jedince postupne obývajú Slovensko aj TANAP,“ informovala Viera Kacerová zo Správy TANAP. Ako ďalej upresnila, na území národného parku sa nachádza momentálne 7 párov orla skalného a 18 párov orla krikľavého.
Mapovanie hniezdnych teritórií týchto dravcov je často veľmi obtiažne. Orly majú podľa Kacerovej niekedy aj štyri hniezda. Pri monitoringu im pomáha krúžkovanie, vďaka ktorému je možné podrobne sledovať dospievanie a vývoj populácie dravcov. Ochranári sa v rámci projektu zaoberali tiež rekonštrukciou poškodených hniezd, či starostlivosťou o zranené jedince.
Kamerový systém poháňala energia zo slnka
Transport solárnych panelov na miesto určenia nebol jednoduchý. Hniezdo sokola sťahovavého sa nachádza v nadmorskej výške 1600 metrov nad morom. „Potrebovali sme aj vykrývač, keďže prenos sa nedal prenášať priamo. Prenášal sa najprv do Tatranskej lomnice na Štátne lesy a odtiaľ do internetovej siete,“ doplnila Kacerová. Kamerový systém sa podľa nej nestal rušivým prvkom a vtáky si na jeho prítomnosť veľmi rýchlo zvykli.
Envirovýchova a prevencia zároveň
Ako zdôraznila Kacerová, prínos tohto projektu nebol výhradne v envirovýchovnej rovine. Okrem možnosti sledovať vývoj mláďat poslúžili kamery aj ako ochrana hniezd a prevencia voči pytliakom. „Ešte stále sa nájdu ľudia, ktorí vykrádajú hniezda a vyberajú vajíčka alebo mladé vtáky,“ dodala.
Ochranári sú spokojní so záujmom verejnosti o kamerový prenos. „Online prenos mal veľký ohlas a ešte stále nám píšu ľudia nadšení, že mohli priamo pozorovať vývoj mláďata,“ zhodnotila. Aj vďaka tomu sa do budúcnosti plánuje podobný projekt, jeho cieľom by malo byť priblíženie života tatranských svišťov.