FOTOobjektívom: Na Fukušimu sa ani po troch rokoch nezabudlo
Presne pred troma rokmi sa 11. marca 2011 odohrala najväčšia jadrová katastrofa na svete od čias havárie v ukrajinskom Černobyle. Japonsko i celý svet si dnes pripomína smutné tretie výročie ničivej prírodnej katastrofy, ktorá zasiahla jadrovú elektráreň Fukušima a ovplyvnila tak životy niekoľkých tisícok obyvateľov.
Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 postihlo severozápadnú časť Japonska a vyvolalo až 30-metrové vlny cunami, ktoré zmietli domy aj s ich obyvateľmi v pobrežnej oblasti. Cunami zasiahlo aj elektráreň Fukušima-I. severne od hlavného mesta Tokio, čím vyradili z prevádzky hlavného zásobovateľa elektrinou. Tri reaktory elektrárne sa v dôsledku poruchy chladiaceho systému roztavili. Išlo o najväčšiu jadrovú katastrofu na svete od havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyli z roku 1986. Zemetrasenie a vlny cunami si vyžiadali 15.000 obetí. Došlo k evakuácii 315.000 ľudí vrátane obyvateľov, ktorí museli ujsť pred unikajúcou radiáciou zo zdevastovanej jadrovej elektrárne Fukušima.
Úrady vtedy uzavreli oblasť v dosahu 20 kilometrov od elektrárne. Po troch rokoch núteného azylu sa však do svojich domov začnú vracať prví ľudia. Už 1. apríla by mohlo prekročiť prah dverí na svojich príbytkoch 350 ľudí z mesta Tamura. Tí, ktorí sa vrátia, dostanú odškodné za stratu majetku a zamestnania. V priebehu ďalších dvoch rokov by ich mohlo nasledovať ďalších 30.000 obyvateľov, ktorých v čase katastrofy evakuovali, píše AFP. Avšak už teraz sa môžu obyvatelia vracať čiastočne na svoje pozemky, aby postupne zrekonštruovali domy. Ich pohyb je ale zatiaľ pod prísnou kontrolou.
Minulý rok sa niesol v znamení drobných nehôd
Aj tri roky po katastrofe je Fukušima hrozbou. Japonská jadrová elektráreň zaznamenala v uplynulom roku niekoľko únikov rádioaktívnej vody a okrem toho opätovne zlyhával chladiaci systém.
Protesty sprevádzali výročie aj v tomto roku
Mnohí Japonci neveria tomu, že jadrová energia je bezpečná a obávajú sa účinkov radiácie na zdravie. Búchaním na bubny a mávaním transparentmi so znakmi japonského protinukleárneho hnutia „Sajónara, jadrové elektrárne“ demonštrovali v nedeľu pri príležitosti výročia katastrofy v atómovej elektrárni Fukušima tisíce ľudí v tokijskom parku, z ktorého sa potom manifestačne vybrali k budove parlamentu.
Vláda premiéra Šinzóa Abeho začala vlani uvažovať o sprevádzkovaní niektorých zo 48 reaktorov odstavených po fukušimskej katastrofe. Prudko totiž stúpol dovoz ropy, čo poškodzuje ekonomiku, analyzuje agentúra AP.
Mnohí Japonci preto tvrdia, že stratili dôveru vo vládu, neveria tomu, že jadrová energia je bezpečná a obávajú sa účinkov radiácie na zdravie, predovšetkým pokiaľ ide o deti.
Demonštrácie prebiehali cez víkend aj v Európe. Za neodkladné uzavretie jadrovej elektrárne Fessenheim vo francúzskom Alsasku demonštrovali tisícky odporcov mierového využívania jadrovej energie vo francúzsko-nemecko-švajčiarskom pohraničí, informovala tlačová agentúra DPA.
Japonsko prehodnotí svoj energetický mix
Úrady po jadrovej havárii postupne odstavili všetkých 50 jadrových reaktorov v krajine. Posledný jadrový reaktor v Japonsku, ktorý ešte vyrábal elektrinu v jadrovej elektrárni Ói, odstavili v septembri 2013. Japonsko sa tak de facto ocitlo bez jadrovej energie, ktorá kedysi obstarávala asi tretinu dopytu po elektrickej energii.
Nová energetická koncepcia ale predpokladá obnovenie prevádzky tých reaktorov, ktoré splnia nové bezpečnostné normy. V budúcnosti je možné, že sa krajina dá na cestu stopercentného využívania obnoviteľných zdrojov energie.
(c) energia, TASR