FOTOobjektívom: Elektrická stanica Lemešany
V júli sme navštívili Elektrickú stanicu Lemešany, ktorá sa môže pochváliť viacerými jedinečnými priestormi. Ide napríklad o skúšobňu ochranných a pracovných pomôcok, ktoré pracovníci používajú pri prácach pod napätím, skúšobňu veľmi vysokého napätia pre testovanie zariadení určených na výstavbu sietí či areál veľkých transformátorov.
Elektrická stanica (ES) Lemešany sa nachádza neďaleko diaľnice D1 medzi Košicami a Prešovom a spája v sebe priestory Východoslovenskej distribučnej, a.s, (VSD) a Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS). Spoločnosť VSD tu popri bežnej činnosti prevádzkuje hneď niekoľko špecializovaných pracovísk.
Výcvikové stredisko
S rastúcimi požiadavkami na znižovanie počtu a doby prerušenia dodávky elektriny sa zvyšuje význam a potreba realizácie údržbových prác a opráv zariadení takými postupmi, aby zákazníkovi nebola prerušovaná dodávka elektriny, t.j. metódou prác pod napätím. Pre výkon prác touto metódou musia byť pracovníci špeciálne vyškolení po teoretickej i praktickej stránke. Praktická príprava sa realizuje na cvičných nízkonapäťových, alebo vysokonapäťových polygónoch a pozostáva zo základného kurzu a následných periodických kurzov.
Východoslovenská distribučná má pre výkon vybraných prác metódou pod napätím na nízkonapäťových sieťach vyškolených takmer 230 vlastných zamestnancov a vyškolila 30 zamestnancov externých organizácií. Pre výkon vybraných prác na vysokonapäťových vedeniach má vyškolených a potrebnou technikou vybavených 21 vlastných zamestnancov. Služby v oblasti výstavby, rekonštrukcií a opráv energetických zariadení bez obmedzenia napätia má v spoločnosti na starosti úsek Enerkos.
Skúšobňa pomôcok
Pri práci na elektrických zariadeniach a inštaláciách, či už za vypnutého stavu alebo pod napätím, sa používajú rôzne ochranné a pracovné pomôcky. Ide predovšetkým o ochranné dielektrické rukavice, ochranné dielektrické rukávy, rôzne izolačné návleky, pracovné tyče a iné pracovné náradie, skúšačky napätia, skratovacie súpravy či izolované pracovné plošiny.
Odborníci v Lemešanoch ročne overujú izolačné vlastnosti asi 1500 – 1600 dielektrických pomôcok, správnu funkciu približne 400 kusov vysokonapäťových skúšačiek a podobne. Kontroly vykonávajú pre rôzne firmy nielen zo Slovenska ale celého regiónu strednej Európy.
Detekcia porúch
Tím portálu energia.sk si tiež vyskúšal vytyčovanie porúch káblového vedenia. Ak k poruche vedenia nedošlo zásahom zvonku, miesto poruchy nie je možné lokalizovať vizuálnou kontrolou trasy vedenia. Vyžaduje spoluprácu medzi výpočtovou technikou umiestnenou vo vozidle a tiež pohyb v teréne so sofistikovanými meracími zariadeniami.
Pri detekcii sa v prvom kroku určí vzdialenosť poruchy od konca káblového vedenia. Ďalej sa v teréne vytýči trasa kábla pomocou lokátora podzemných vedení. Napokon sa spresní miesto poruchy napríklad pomocou citlivého mikrofónu, ktorý sníma zvuk šíriaci sa z miesta poruchy pri vysielaní elektrického signálu do poškodeného kábla.
VSD v priemere ročne lokalizuje miesta porúch na 220 nízkonapäťových kábloch a 40 porúch na vysokonapäťových kábloch.
Areál transformátorov
Spoločnosť na svojich elektrických staniciach na východnom Slovensku prevádzkuje 67 ks transformátorov 110 kV/22 kV, z ktorých 2 – 3 kusy sú rezervné pre prípady porúch a havárií. Tie sú centrálne uskladnené v špeciálne postavených a zastrešených komorách. Keďže izolačným médiom v transformátoroch je olej v objeme 20 – 30 ton, pod komorami sú záchytné nádrže dimenzované na plnú olejovú náplň najväčšieho transformátora, ktorý by v danej komore mohol byť uskladnený.
Ďalším špecifikom areálu je komora pre obnovu ochranných náterov veľkých transformátorov, ktorá je jednak vybavená nádržou na zachytenie zvyškov starých náterov pri ich odstraňovaní tlakovou vodou a tiež filtrami pre zachytenie značných emisií, ktoré vznikajú pri nanášaní nových ochranných náterov na oceľovú konštrukciu transformátora. Počas životnosti transformátora sa uvažuje s jednou obnovou ochranného antikorózneho náteru.
Skúšobňa VVN prof. Ing. Karola Martona, DrSc.
Stredisko je vybavené skúšobnými prístrojmi pre výkon napäťových a prúdových skúšok prvkov a zariadení určených na výstavbu elektrických sietí.
V podmienkach VSD skúšobňa prioritne slúži na overovanie kvality dodávaných prvkov akými sú napríklad izolátory, armatúry, prúdové svorky, spínacie prvky, káblové súbory či izolované vodiče. Skúšobňu využívajú aj výrobcovia komponentov pre výstavbu sietí, a to najmä pre výkon konštrukčných a typových skúšok. Je tu možné vykonávať napäťové skúšky pri sieťovej frekvencii do 600 kV a skúšky atmosférickým impulzom do 850 kV. Z prúdových skúšok je okrem otepľovacích skúšok možné vykonávať aj skratové skúšky do hodnoty 50 kA.
Priestory zároveň slúžia ako skúšobné laboratórium, ktoré je využívané Technickou univerzitou v Košiciach vo vyučovacom procese.
© energia.sk