FNM: Vstup súkromných investorov zlepší hospodárenie teplární
Súkromný investor podľa nej zabezpečí reštrukturalizáciu teplární, zvýšenie efektívnosti ich hospodárenia a financovania, optimalizovanie nákladov a zavedenie moderných spôsobov riadenia. Privatizácia teplárenských spoločností pomôže splniť aj ciele Európskej únie (EÚ), v rámci ktorých sa Slovensko zaviazalo zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie do roku 2020.
FNM v tejto súvislosti pripravil aj postup privatizácie teplárenských spoločností, pri ktorej využije služby kvalifikovaného poradcu. „Fond následne zabezpečí vykonanie hĺbkového auditu vo všetkých teplárňach, pri ktorých sa rozhodne o prevode majetkovej účasti, posúdi a schváli sa stratégia predaja. Na základe schválenej stratégie zrealizujeme ďalší postup predaja,“ priblížila Bubeníková. FNM oslovil aj zastúpenie SR v Bruseli a požiadal o spoluprácu pri zabezpečení medzinárodného dohľadu pri privatizácii. Avizuje pritom, že odporúčania a stanoviská relevantných inštitúcií sa premietnu do materiálov predkladaných vláde a budú zohľadnené pri samotnom procese predaja.
Najvýhodnejšiu alternatívou privatizácie šiestich teplárenských spoločností vo vlastníctve štátu je predaj 100-% podielu v nich formou verejnej súťaže s medzinárodnou účasťou. Odporučil to FNM v materiáli vypracovanom spoločne s ministerstvom hospodárstva a rezortom financií, ktorý dnes vzal na vedomie vládny kabinet. Fond v analýze hodnotil viacero alternatív, okrem úplnej privatizácie aj predaj 67 % alebo 51 % akcií súkromnému investorovi a bezodplatný prevod zvyšného podielu na príslušné mesto, v ktorom sa tepláreň nachádza.
V 100-% vlastníctve štátu je v súčasnosti šesť teplární – Bratislavská teplárenská, Trnavská teplárenská, Martinská teplárenská, Zvolenská teplárenská, Žilinská teplárenská a Tepláreň Košice. Podľa predchádzajúcej analýzy, ktorú schválila vláda ešte vo februári, je ich predaj pre štát výhodnejší ako poberanie dividend. FNM odhaduje celkovú trhovú hodnotu týchto spoločností na 160 až 200 miliónov eur, priemerné ročné dividendy za predchádzajúce roky pritom predstavovali len 4,2 milióna eur.
Copyright © TASR 2011