FNM našiel firmy, ktoré mu poradia pri vyrovnaní s Enelom
Fondu národného majetku SR (FNM) budú radiť pri vyrovnaní sa s talianskou spoločnosťou Enel za predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární, a.s. (SE) bratislavské spoločnosti TPA Horwath A&A, s.r.o. a Advokátska kancelária Bugala-Ďurček, s.r.o. Tieto firmy nanovo ekonomicky a právne posúdia účtovnú závierku slovenského dominantného výrobcu elektrickej energie k 26. aprílu 2006. „Zmluvu za účelom realizácie zákazky na „Ekonomické a právne posúdenie“ sme uzavreli so spomínanými spoločnosťami v zmysle podmienok a súťažných podkladov vyhláseného medzinárodného tendra,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM Miloslav
Zatiaľ nie je isté, koľko spoločnosti za svoje služby od fondu zinkasujú. Podľa zverejnenej zmluvy sa cena za jej plnenie skladá z dvoch častí. Prvá časť ceny, tzv. fixná, je v zmluve vyčíslená vo výške 9 tisíc eur. Druhá časť ceny, tzv. provízia, je vyjadrená v percentách z objemu získaných finančných prostriedkov, čiže z doplatku konečnej kúpnej ceny za predaj majoritného podielu Slovenských elektrární, pričom táto nesmie byť vyššia ako 4,9 %. „Vybraní poradcovia budú odmenení len z konkrétnej sumy, ktorá bude aj reálne zaplatená, t.j. pripísaná na účet FNM. To je podstatný rozdiel oproti minulosti, kedy boli vybrané spoločnosti bez súťaží a iba s paušálnou odmenou,“ zdôraznil Homola.
Fond národného majetku by sa chcel vyrovnať s talianskou spoločnosťou Enel za predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární do konca tohto roka. „Predpokladáme, že ukončenie celej transakcie, a tým aj ukončenie celého procesu privatizácie Slovenských elektrární bude do konca roka 2011,“ uviedol koncom júna Homola.
Štát sa chcel s Enelom vyrovnať už počas bývalej vlády Roberta Fica. Bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek predložil koncom roka 2009 na schválenie vláde SR návrh spôsobu ukončenia privatizácie SE tak, že žiadna zo zmluvných strán nie je povinná uhradiť druhej zmluvnej strane žiadnu dodatočnú platbu ako úpravu kúpnej ceny, tzv. nulový variant. S takýmto návrhom vtedy nesúhlasila koaličná strana SNS. Tá žiadala od Enelu doplatok za predaj Slovenských elektrární. Do minuloročných parlamentných volieb sa tak bývalá vláda nestihla s Enelom vyrovnať.
Spoločnosť Enel v nadväznosti na materiál vypracovaný bývalým vládnym kabinetom podľa Homolu vyzvala súčasné vedenie FNM a Ministerstva hospodárstva SR k realizácii dohodnutého nulového variantu s cieľom definitívneho ukončenia procesu privatizácie Slovenských elektrární. Návrh vypracovaný bývalým ministrom hospodárstva a bývalým vedením fondu sa však novému vedeniu fondu nepozdával. Tomu sa nepáčil najmä spôsob výberu poradenskej spoločnosti Tax-Audit, ktorá radila štátu pri vypracovaní tzv. nulového variantu.
„Výber tejto spoločnosti bol minulým vedením FNM realizovaný oslovením troch uchádzačov, zverejnením výzvy na verejne prístupnom mieste a vyhodnotením doručených ponúk záujemcov. Preto sa súčasné vedenie rozhodlo v tak vážnej veci ako je ukončenie celej transakcie privatizácie SE vypísať transparentný medzinárodný tender,“ zdôvodnil v júni Homola otvorenie otázky vyrovnania sa s Enelom.
Slovensko podpísalo s firmou Enel záverečné dokumenty o predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární v apríli roku 2006. Enel zaplatil za Slovenské elektrárne 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií Slovenských elektrární zostalo v rukách Fondu národného majetku SR, akcionárske práva v elektrárňach však vykonáva ministerstvo hospodárstva. Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Slovenské elektrárne generujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu.
Zdroj: © SITA