Fitch: Tradiční dodávatelia plynu čelia na európskom trhu ťažkostiam
Po minuloročnom kolapse cien plynu to mali producenti tejto suroviny ťažké po celom svete. V Japonsku napríklad zaznamenali medziročný prepad cien až o – 46 % a tento klesajúci trend pokračuje aj v tomto roku.
Hoci v Európe dopyt po plyne vlani stúpol, budúci rast bude pravdepodobne slabý, tvrdí Fitch. Domáca produkcia plynu má v tomto regióne za sebou zlý rok – prírastok v objemoch produkcie v Nórsku totiž nedokázal kompenzovať pokles v Británii a Holandsku. Pokusy o ťažbu bridlicového plynu sa vo východnej Európe ukázali ako bezvýsledné, ďalšie štáty jeho ťažbu zakázali a iné zatiaľ neboli schopné nájsť komerčne úspešné objemy. Negatívna verejná mienka proti hydraulickému štiepeniu navyše stúpa.
Fitch vníma hrozbu z nových tokov plynu potrubiami do Európy z Azerbajdžanu a Iránu v strednodobom horizonte len ako obmedzenú. Izrael a Egypt síce majú ambiciózne plány pre ťažbu a vývoz tejto suroviny, ale kvôli rastúcemu domácemu dopytu a neovereným plynárenským aktívam v procese rozvoja ich tiež zatiaľ nevidí ako veľkých exportérov.
Trh s LNG bude podľa odborníkov agentúry naďalej trpieť prebytkom ponuky a to až do roku 2021 – spúšťajú sa totiž nové skvapalňovacie zariadenia najmä v USA a Austrálii.
„Veríme, že súťaž gas-on-gas v Európe pravdepodobne zintenzívni, najmä medzi ruským potrubným plynom a LNG. To sú dobré správy pre spotrebiteľov plynu, ale zlé pre producentov, nakoľko ceny plynu pravdepodobne zostanú v útlme,“ uviedol Fitch.
Gazprom podľa neho môže v strednodobom horizonte v Európe stratiť časť podielu na trhu alebo ziskovú maržu, avšak závažnosť týchto strát bude závisieť od toho, ako bude firma ústretová voči potrebám kupujúcich. Tlak mu pomôžu prekonať nízke produkčné a prepravné náklady odhadované na $3/mmbtu a značná voľná produkčná kapacita, ktorou ruská firma disponuje.
„Očakávame, že Gazprom bude vzdorovať ďalším oddelením cien plynu a ropných produktov, znížením objemov podliehajúcim princípu take-or-pay a odstránením klauzúl o destinácii,“ poznamenala americká agentúra vo svojej tlačovej správe.
Eurokomisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič v stredu v Bratislave uviedol, že nástup LNG na svetové trhy je veľmi vítaný. Do roku 2020 by sa mal objem skvapalneného plynu na svetovom trhu zvýšiť o 50 %, pričom podľa Šefčoviča sú jeho ceny už dnes porovnateľné s cenami za plyn dopravovaný potrubiami, čo má dramatický vplyv na podobu plynárenského trhu.
© energia.sk