Firmy zvádzajú tvrdý boj o jadrovú zákazku pre Poľsko
„Mnoho krajín jadrovú energetiku opúšťa, firmy preto musia za každú cenu hľadať zákazky, pretože sa im zmenšuje trh,” povedal poľskému denníku Dziennik-Gazeta Pravna Piotr Luba z poradenskej spoločnosti PwC. Očakáva preto, že o tender budú mať veľký záujem firmy vyrábajúce technológie pre jadrové elektrárne. Najväčšiu šancu u poľskej elektrárenskej jednotky PGE, ktorá má realizáciu atómového programu na starosti, má francúzska Areva, americký Westinghouse a japonsko-americká skupina GE Hitachi. Horšie sú na tom firmy z Južnej Kórey, Číny alebo Ruska.
Podľa nemenovaných odborníkov, na ktorých sa odvoláva denník Rzeczpospolita, sa ešte pred rokom zdalo, že najväčšie šance na to, aby ju PGW vybrala pre jadrovú elektráreň, má technológia francúzskej Arevy. Situácia sa ale zmenila v prospech GE Hitachi a Westingouse po májovej návšteve amerického prezidenta Baracka Obamu v Poľsku. Jadrová energetika bola jednou z vecí, o ktorých sa šéf Bieleho domu bavil s poľskými politikmi vo Varšave.
Westinghouse a Areva sú medzi firmami, ktoré sa v Česku usilujú o zákazku na dostavbu jadrovej elektrárne Temelín. GE Hitachi v lete tohto roku zvíťazila vo výberovom konaní v Litve, dodá jadrový reaktor pre elektráreň, ktorá má v budúcnosti vzniknúť v meste Visaginas.
Náklady na výstavbu prvej poľskej jadrovej elektrárne s inštalovaným výkonom okolo 3.000 MW sa odhadujú na 30 až 55 mld. zlotých. Spoločnosti, ktorá pre nich dodá technológiu, pripadne väčšina týchto peňazí. Podľa sľubov poľského Donalda Tuska má elektráreň začať vyrábať elektrický prúd v roku 2020, ďalšia sa má postaviť do roku 2030. Zatiaľ nie je jasné ani to, kde bude prvá poľská jadrová elektráreň vôbec stáť.
Poľsko chce do budúcnosti znížiť svoju závislosť na uhlí, z ktorého momentálne vyrába okolo 90 % elektrickej energie. V roku 2030 by podľa energetickej stratégie súčasnej vlády malo necelých 16 % elektriny pochádzať z jadra, z čierneho a hnedého uhlia dohromady 57 %.
ČTK, energia