Firmy uvádzajú chýbajúce opatrenia na zvyšovanie energetickej bezpečnosti v národnom programe reforiem
V zásadnej pripomienke k materiálu na to upozorňuje Klub 500. Žiada pritom prepracovanie programu tak, aby jeho priority boli v súlade s aktuálnym vývojom slovenskej, európskej a svetovej ekonomiky.
„Národný program reforiem nereflektuje ani na najnovší vývoj v svetovej ekonomike po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine. V tejto súvislosti by hlavnou výzvou pre Slovensko malo byť vytvorenie podmienok pre zabezpečenie ropy a plynu pre chod ekonomiky Slovenska,“ upozorňujú firmy s tým, že Slovensko je na 100 % závislé od ruskej ropy a má 85 % závislosť na ruskom plyne.
Pre Slovensko pritom podľa Klubu 500 nie je technicky možné zabezpečiť okamžité alternatívne dodávky plynu pre potreby ekonomiky, a to vzhľadom na kapacity terminálov a kapacity prepravných spoločností, ale aj vzhľadom na obmedzené kapacity ťažobných spoločností. Zdôrazňuje, že zastavenie ruského plynu bude mať na slovenskú ekonomiku devastačné dôsledky.
Firmy taktiež materiálu vyčítajú, že v ňom úplne absentuje téma systematickej podpory inovácií, zvyšovania produktivity práce a zvyšovania konkurencieschopnosti podnikov a nesúhlasia taktiež so zadefinovanými problémami a prioritami reforiem vzdelávacieho systému na Slovensku. Ten je totiž z pohľadu Klubu 500 v prvom rade poznačený absolútnym nesúladom s potrebami trhu práce.
Ministerstvo financií SR predstavilo Národný program reforiem Slovenskej republiky 2022 koncom marca. Jeho cieľom je poskytnúť komplexný prehľad o realizovaných a plánovaných opatreniach, ktorými naša krajina reaguje na špecifické odporúčania Rady EÚ, a to bez ohľadu na zdroj financovania týchto reforiem a súvisiacich investícií.