Firmám sa vyčkávanie pri cenách energií nemusí vyplatiť
„Elektrina s výnimkou krátkeho obdobia v marci kontinuálne dražie. Výrazné zlepšenie sa nedá očakávať. Skôr naopak, ceny elektriny môžu pri odstávkach zdrojov a nepriaznivom počasí ešte stúpať,“ upozorňuje portfólio manažér spoločnosti MAGNA Energia Martin Semrič.
Leto sa môže oplatiť
Napriek tomu, že letné obdobie nepatrí k tradičnému času pre uzatváranie kontraktov na budúci rok, práve tento čas môže priniesť odberateľom výhodnejšie ceny než na jeseň. „V septembri sa totiž dá očakávať zvýšený dopyt po elektrickej energii, čo bude jej hodnotu tlačiť nahor. Ak odberateľ uzavrie zmluvu v predstihu, môže si vďaka nižším cenám na komoditnej burze vyrokovať výhodnejšiu ponuku, než v prípade, ak bude čakať na záver kalendárneho roka,“ vysvetľuje Martin Semrič.
Podobne MAGNA Energia radila firmám nečakať s uzatváraním zmlúv aj vlani. Dlhodobý trend zlacňovania elektriny na komoditných trhoch sa totiž otočil. „Vývoj na burze naše predikcie potvrdil. Preto tí odberatelia, ktorí naše rady poslúchli a nenechali si zmluvy na poslednú chvíľu, získali výhodnejšie ceny. Očakávame, že tomu tak bude i teraz,“ hovorí Martin Semrič.
So zmluvami sa neoplatí otáľať ani pri plyne. Tú sú totiž ceny momentálne na tohtoročných minimách, keďže po mimoriadne tuhej zime s nástupom jari významne klesli. S koncom leta a začiatkom vykurovacej sezóny sa ale dá očakávať, že plyn opätovne zdražie.
Dlhšie viazanosti sú opäť v hre
Kým v období kontinuálneho zlacňovania energií na komoditných burzách sa zmluvy s dlhšou viazanosťou nemuseli oplatiť, teraz sa situácia mení. „Jednoznačne odporúčame odberateľom viacročnú fixáciu cien. Forwardové produkty elektrickej energie pre roky 2019 a 2020 sú na úrovni okolo 30 €/MWh. Naopak , cena pre rok 2018 je približne 34 €/MWh,“ vysvetľuje Martin Semrič. Mnohým odberateľom tak v porovnaní s týmto rokom cena komodity stúpne. Pri viacročnej fixácii ceny však dokážu tento nárast minimalizovať.
Zdroj: Magna Energia a.s.