Financovanie stavby elektrárne v Čiernej Hore s účasťou SES Tlmače má problémy
Projekt za 9,5 miliardy českých korún podpísala koncom septembra Škoda Praha zo skupiny ČEZ. Zákazku na dodávku kotla do Pljevlja II získali Slovenské energetické strojárne (SES Tlmače). Dodať majú klasický granulačný kotol s parným výkonom 681 t/h na spaľovanie lokálneho hnedého uhlia.
Podľa vyjadrenia hovorkyne ČEZ Barbory Půlpánovej pre ČTK projekt naďalej pokračuje.
Podľa Reutersu ČEZ nespresnil, v čom problém spočíva. Spoločnosť chcela projekt financovať s pomocou štátnej České exportní banky a Exportnej garančnej a poisťovacej spoločnosti (EGAP). „Variantu s ČEB a EGAP sme preferovali, lebo by umožnila zapojenie českých i slovenských spoločností,“ uviedla Půlpánová. Financovanie projektu zaisťuje investor, teda čiernohorská Elektropriveda, Škoda Praha len pomáha, dodala.
Elektropriveda teraz podľa ČEZ-u skúma alternatívne formy financovania, preferuje odberateľský úver a je pripravená financovať významnú časť stavby z vlastných zdrojov. „Škoda Praha bude v kooperácii a so súhlasom investora voliť také dodávateľské schémy, u ktorých renomovaní subdodávatelia zaistia podporu a financovanie od svojich domácich exportných úverových agentúr,“ dodala Půlpánová.
Projekt mala podporiť aj slovenská Eximbanka. Tá však rovnako ako české exportné banky od začiatku budúceho roka podlieha obmedzeniu, ktoré zaviedla OECD v oblasti financovania exportu techniky pre uhoľné elektrárne. Na problematický uhoľný projekt v Čiernej Hore dlhodobo upozorňuje organizácia Človek v ohrození.
ČTK, energia.sk