Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potrubia Nord Stream - Nord Stream
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Súčasné potrubia plynovodu Nord Stream v Nemecku
26. augusta 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Fico: Prepravná kapacita plynu cez Slovensko zostane zachovaná

Predseda Vlády SR Robert Fico sa vo štvrtok stretol v Moskve s Vladimirom Putinom. Ako avizoval už počas výjazdového rokovania kabinetu, témou diskusie mal byť predovšetkým pripravovaný plynovod Nord Stream 2. Výsledok rokovania konkrétne odpovede nepriniesol, ale podľa premiéra „sme obhájili naše národné záujmy a pre všetky prípady, či už Nord Stream bude alebo nebude, prepravná kapacita cez Slovensko zostane zachovaná,“ dodal podľa agentúry TASR. 

Rozhodnutie o výstavbe plynovodu je podľa neho v rukách Nemecka a Ruska. Dve potrubia Nord Stream 2 s ročnou prepravnou kapacitou 55 mld. metrov kubických by privádzali plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora.

Ak by Gazprom odklonil prepravu cez územie Ukrajiny, slovenský Eustream, ktorá je najväčším platcom dane z príjmov za minulý rok, by utrpel finančné straty. Podľa premiéra by Slovensko ročne prišlo o 800 miliónov eur. Eustream má zmluvu s Gazpromom do roku 2028. Vďaka klauzule „ship-or-pay“ musia Rusi platiť za kapacity bez ohľadu na to, či ich využívajú alebo nie.

Slovensko je jedným z najhlasnejších kritikov Nord Streamu 2. Predstavitelia štátu využívajú každé medzinárodné fórum, aby tlmočili postoj vlády. Fico sa v tomto roku už dvakrát neformálne stretol so šéfom Gazpromu Alexejom Millerom v Bratislave. Prvé stretnutie sa uskutočnilo vo februári, druhé nasledovalo v júni. Obe rokovania prebehli v úplnej tichosti.

V projekte Nord Stream 2 je zatiaľ jediným akcionárom Gazprom. Akcionármi majú byť aj spoločnosti OMV spolu s E.ON, Uniper, Engie, Shell a Wintershall, ktorí sa však po výhradách zo strany poľského protimonopolného úradu z projektu stiahli a majú ho podporiť alternatívne. Celkové investičné náklady na výstavbu majú dosiahnuť 10 miliárd eur s možným spustením v roku 2019. Európska komisia zatiaľ oficiálne stanovisko k projektu nepublikovala.

Podľa zástancov je Nord Stream 2 komerčný projekt, ktorý je v súlade s európskym právom. Kritici mu vyčítajú politickú rovinu a technické riziká. Plynovod by sa v prípade realizácie spoliehal na jednu kompresorovú stanicu, ktorá by tlačila plyn z ruského Vyborgu až do nemeckého Greifswaldu. Slovenský prepravca začal s hľadaním nových obchodných príležitostí. Jedným z riešení môže byť aj plynovod Eastring, pre ktorý momentálne hľadá politickú podporu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.