Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. marca 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Ferenčáková: Energetická únia je integráciou európskej energetiky na druhý pokus

Mnohé nedokončené úlohy pri diverzifikácii zdrojov a plnohodnotných fyzických prepojeniach národných plynárenských sietí sa podľa nej potvrdili zoči-voči obavám z rizika zastavenia tranzitu plynu na pozadí vyhrotenej politicko-vojenskej situácie na Ukrajine. Neschopnosť efektívne reagovať na vedľajšie účinky ambicióznych cieľov a politík, najmä v oblasti obnoviteľných zdrojov, zase viedli k vzniku nesúrodej palety dotačných mechanizmov pre nastupujúce, avšak často nepredikovateľné výrobné zdroje rovnako ako pre konvenčné „záložné“ kapacity.

Ďalšou podstatnou črtou konceptu sa stala pokračujúca snaha nepoľaviť v nastavených cieľoch boja s klimatickou zmenou a dekarbonizovať ekonomiku EÚ, ktorá sa vyznačuje vysokou závislosťou od dovozu palív z tretích krajín s jasnou finančnou aj politickou cenou.

„Tu sa postupom času potvrdilo deklarované, avšak v praxi nerealizované porekadlo, že najlacnejšia energia je tá, ktorá sa ušetrí či vôbec nevyrobí. Keďže sa pozornosť politických a ekonomických špičiek sústreďovala a stále primárne koncentruje na budovanie novej výrobnej a prepravnej infraštruktúry, pomerne dlho sa prehliadal potenciál úspor energie či už v podobe významnejších investícií do hospodárnosti budov, efektívnejšej dopravy a predovšetkým do možností pre úspory energie, ktoré má v rukách samotný odberateľ,“ podotkla.

„Je možné konštatovať, že návrh Bruselu prichádza v najvyššom čase. Otázkou ale je, či nie dokonca neskoro. Národní lídri nemajú veľký záujem preniesť na európske inštitúcie viac právomocí, najmä pokiaľ ide o reguláciu národného trhu, ochranu spotrebiteľov a domáceho priemyslu alebo pokiaľ ide o rozhodovanie o tom, kam budú smerovať prostriedky z európskeho rozpočtu. Sľubov o podpore kritickej či prioritnej infraštruktúry v jednotlivých regiónoch je totiž podstatne viac než dostupných peňazí,“ podčiarkla Ferenčáková.

Návrh, ktorý je jedným z prvých reálnych plánov, kam mieni EK sústrediť svoje sily, privítalo určite veľa aktérov na energetickom trhu. O jednotlivých návrhoch sa budú v nasledujúcich mesiacoch a rokoch viesť tvrdé rokovania medzi členskými krajinami aj europoslancami. Ešte tvrdší lobing bude v pozadí medzi zainteresovanými subjektmi. S veľkou pravdepodobnosťou tak bude mať plán Energetickej únie značne odlišnú finálnu podobu od predstáv, ktoré sú na stole. „Nie nadarmo sa hovorí, že čert sa skrýva v detailoch,“ dodala.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.