Extrémny rast cien palív spôsobil aj nárast cien tepla
Myslí si to senior manažér pre centrálne zásobovanie teplom (CZT) Veolia Energia Slovensko Peter Kurilla. Drahá je v súčasnosti okrem zemného plynu aj drevná biomasa. Za rastom cien sú aj vysoké ceny emisných povoleniek a elektrickej energie.
„Rast cien uvedených komodít podporuje predovšetkým plánovaný masívny odklon európskeho energetického sektora od tradičných fosílnych palív a jadrovej energetiky najväčších štátov Európskej únie. Prudká “post covidová“ akcelerácia svetových ekonomík, ktoré sú “hladné“ predovšetkým po elektrickej energii, ako aj celkovo nižšia predsezónna zásoba zemného plynu v EÚ prispieva taktiež k tlaku na zvyšovanie ich cien,“ povedal pre agentúru SITA Kurilla.
Nevylučuje, že za rastom cien energií sú aj určité trhové špekulácie najväčších svetových hráčov – producentov fosílnych palív, hlavne zemného plynu.
Jeden z najväčších dodávateľov tepla, spoločnosť Veolia Energia Slovensko, plánuje zvýšiť ceny za dodávky tepla pre svojich zákazníkov. Tí by mali platiť za teplo zhruba toľko ako v roku 2020.
Dodávateľ tepla zatiaľ nevedel, o koľko presne by sa mali ceny za dodávky tepla zvýšiť. Aktuálne firma pracuje na finálnej konsolidácii predpokladov vývoja cien vstupov pre rok 2022.
„V súlade s cenovou reguláciou v tepelnej energetike exaktne vypočítame a v najbližšom období zverejníme ceny tepla pre rok 2022 vo všetkých cenových lokalitách, kde naša skupina pôsobí,“ dodal Kurilla. Priemerná regulovaná cena tepla sa líši v jednotlivých mestách, v ktorých vyrába a dodáva spoločnosť teplo a teplú vodu.