Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Expo 2015 Milano
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pavilón Enelu na EXPO 2015 Milano
10. júla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Expo v Miláne ukazuje kam siahajú schopnosti inteligentných miest

Na Slovensku sa s nasadzovaním inteligentných meradiel spotreby elektriny v domácnostiach ešte len začína. Aktuálne sú nainštalované len asi v 350 domácnostiach.

Enel začal s rozsiahlou inštaláciou inteligentných meracích systémov (IMS) v elektrine v roku 2000, dávno pred prijatím akejkoľvek európskej/národnej legislatívnej povinnosti či finančných stimulov,. Postupne ako distribučná spoločnosť nainštalovali v Taliansku 32 miliónov kusov IMS v domácnostiach (spomedzi 37 miliónov všetkých smart metrov v krajine). Momentálne nasadzujú IMS v Španielsku, kde má ich počet dosiahnuť 13 miliónov kusov.

Portál energia.sk tento týždeň zavítal do Milána, kde sa pozrel na inteligentné energetické siete po teoretickej i praktickej stránke.

IMS bol len začiatok

Enel si technologické zariadenia sám dizajnuje, vybudovali tiež špecializovaný výrobný závod a oproti iným firmám a krajinám získali viacero konkurenčných výhod zvyšovaním kvality, typov ponúkaných zariadení i služieb. Aj vďaka IMS dnes firma na domácom trhu ponúka koncovým odberateľom na výber viacero sadzieb, prispôsobených podľa potrieb napríklad jednotlivým častiam dňa, týždňa (pracovný deň/víkend) i roka (letné prázdniny). Odberatelia majú neustále informácie o aktuálnej spotrebe v reálnom čase, odčítanie aj aktivácia prebieha na diaľku čo znižuje náklady a urýchľuje procesy pri zmene dodávateľa, údržbe i riadení systémov.

Enel Distribuzione odhadla ročné úspory na 450 miliónov eur, návratnosť investície na 4 – 5 rokov. Prevádzkové náklady (Opex) napríklad dokázali od roku 2001 do 2014 znížiť z niekdajších 80 €/zákazníka na 52 €/zákazníka. Index SAIDI, ktorý hovorí o plynulosti distribúcie elektriny, sa v rovnakom období znížil zo 128 minút na 39 minút ročne na jedno odberné miesto. Pre porovnanie, na Slovensku dosiahla priemerná hodnota SAIDI za minulý rok v troch regionálnych distribučných sústavách hodnotu 92,19.

„Smart meter umožňuje ďalšie vyspelé riešenia,“ uviedla Roberta Vivenzio, vedúca pre globálnu komunikáciu spoločnosti Enel, a zdôraznila hodnotu integrovaných systémov, ktoré vysokou štandardizáciou znižujú byrokraciu v zložitých procesoch. Ako príklad komplexného systému môže slúžiť smart mesto, ktoré spoločnosť vybudovala úplne od základov pre aktuálnu svetovú výstavu Expo 2015 v Miláne. Jeho integrálnou súčasťou sú úsporné LED svietidlá a infraštruktúra pre elektromobily.

Smart city Expo

Investícia firmy do implementácie smart sietí dosiahla asi 15 miliónov eur. Inštalovaná kapacita inteligentného mesta Expo je 75 MW, čo by dokázalo uspokojiť potreby mesta s približne 100 000 obyvateľmi. Odhadovaná denná spotreba je 1 milión kWh, hoci v prvých týždňoch výstavy dosahovala len asi 40 % tejto úrovne. Elektrinu do pavilónu dodáva 100 strednonapäťových rozvodní. Lokálne toky energie optimalizuje jeden zálohovací systém s výkonom 270 kW. Podľa predstaviteľov Enel Distribuzione sa dosiaľ v areáli nezaznamenali žiadne výpadky elektriny. Priamo v areáli výstavy je 30 nabíjacích staníc pre elektromobily, ďalších 70 je v okolí Expa.

Každý pavilón má svoj vlastný systém manažovania energie (EMS). Vyspelý monitorovací systém, ktorý kontroluje zaťaženie, optimalizuje toky a integruje obnoviteľné zdroje si zakúpilo len 22 pavilónov, napríklad Brazília, Izrael, Mexiko, Spojené arabské emiráty (UAE) či Rusko. Zvyšné vrátane Slovenska si zakúpili len základný systém, ktorý kontroluje iba celkovú spotrebu. Ak sa spotreba elektriny pavilónu blíži ku kritickej hranici, operačné stredisko Enelu ho upozorní, aby spotrebu znížili. Ak sa tak nestane, môžu ho na diaľku vypnúť. Zatiaľ však  k tomu nemuseli pristúpiť.

Hoci niektoré pavilóny, ako napr. UAE či Nemecko získavajú elektrinu zo solárnych panelov, Expo ako celok nie je energeticky sebestačné a elektrina nepochádza len čisto zo zelených zdrojov. Podľa zástupcov Enelu je dôvodov viacero: rýchlosť, ktorou sa výstavisko budovalo, distribútorom i dodávateľom elektriny pre Expo sú odlišné spoločnosti a tiež vysoká spotreba elektrinu, ktorú by vzhľadom na lokálne prírodné podmienky pravdepodobne dokázala pokryť len veľká vodná elektráreň.

Pavilón Enelu

Talianska spoločnosť sa na výstave prezentuje vlastným pavilónom, v ktorom sa cez virtuálny les z LED svietidiel návštevníci dostanú do vnútra riadiacej miestnosti inteligentného mesta. Popri „lesnom chodníku“ sú vysvetlené hlavné myšlienky rozvoja nových energetických technológií, riešenia pre efektívnejšiu a udržateľnú produkciu, distribúciu a spotrebu zdrojov.

Jadro ako výrobný zdroj by ste však na náučnom chodníku nenašli. Hovorkyňa Enelu vysvetlila, že pri inštalácii sa zamerali najmä na rozvoj inteligentných sietí a obnoviteľné zdroje, ktoré svojou volatilitou predstavujú výzvu pre súčasnú elektrizačnú sústavu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.