Experti hodnotia bezpečnosť našich atómových elektrární
Tím medzinárodných expertov prišiel na Slovensko hodnotiť bezpečnosť atómových elektrární. „Hodnotenie bezpečnosti atómových elektrární medzinárodným tímom expertov je pokračovaním záťažových testov atómových elektrární v štátoch Európskej únie a tých štátov, ktoré k posudzovaniu jadrových elektrární dobrovoľne pristúpili,“ informoval Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD).
Úlohou expertov je preveriť výsledky, ktoré Slovensko v Národnej správe zo záťažových testov deklarovalo. „V rámci hodnotenia bude mať medzinárodný tím možnosť pozrieť si niektoré implementované opatrenia priamo na lokalite Atómovej elektrárne Mochovce,“ dodal kontrolný orgán. Záverom misie expertov bude hodnotiaca správa z posudzovania výsledkov záťažových testov na Slovensku. Bezpečnosť slovenských jadrových elektrární prišli posúdiť experti z Nemecka, Bulharska, Litvy, Francúzska, Maďarska a Talianska.
Podľa Národnej správy o výsledkoch záťažových testov, atómové elektrárne na Slovensku nevykazujú nedostatky, ktoré by vyžadovali neodkladné opatrenia pre zabezpečenie bezpečnej prevádzky. Pri hodnotení ich bezpečnosti ÚJD neidentifikoval žiaden nedostatok, ktorý by vyžadoval bezodkladné riešenie. Na základe výsledkov testov tak nebola spochybnená ďalšia bezpečná prevádzka pracujúcich blokov, ani pokračujúca výstavba nových blokov.
Prevádzkovateľom jadrových elektrární na Slovensku je spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. Slovenský dominantný výrobca elektriny v súčasnosti prevádzkuje dva bloky jadrovej elektrárne Bohunice V2 a dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce. Záťažovými testami prešli aj tretí a štvrtý blok mochoveckej elektrárne, ktoré sú v súčasnosti vo výstavbe.
Európske úrady jadrového dozoru sa dohodli na podobe záťažových testov jadrových reaktorov v rámci EÚ s cieľom zabrániť krízovej situácii, aká zasiahla Japonsko po minuloročnom marcovom zemetrasení. Krajiny EÚ sa následne koncom mája minulého roka dohodli, že stresovými testami prejdú všetky jadrové elektrárne na území spoločenstva. Spôsob vykonania záťažových testov v členských krajinách EÚ bude vyhodnotený v tomto roku v rámci celoeurópskych partnerských previerok.
Zdroj: SITA