Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bridlica1
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Bridlica. Foto: Flickr.com/aldenchadwick (Licencia Creative Commons)
23. apríla 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Experti: Bridlicová revolúcia sa môže opakovať v Rusku a Číne

Podľa Torbjörna Törnqvista, ktorý je výkonným šéfom európskeho obchodníka komoditami Gunvor, je evidentné, že ťažba zdrojov viazaných v bridliciach v rozsahu podobnom produkcii v USA je možná aj v ďalších veľkých krajinách sveta. „Áno, je to možné aj inde, nie ale všade,“ povedal Törnqvist.

„Myslím, že prvú veľkú zmenu uvidíme v Rusku. Je tam politická klíma, ktorá umožní realizovať ťažb plynu i ropy z bridlíc,“ uviedol Törnqvist. Sľubný vývoj je podľa neho zjavný aj v Číne, Austrálii a Južnej Amerike.

Oveľa menej nádejný je podľa neho výhľad pre Európu, ktorá nie je jednotná vo svojom prístupe k ťažnýej metóde hydraulického štiepenia hlbokých hornín. V Európe začali s prípravou na ťažbu plynu z bridlíc v Poľsku, Británii, Ukrajine, Rumunsku, Litve a Turecku, naopak Francúzsko, Česká republika alebo Bulharsko zatiaľ „frakovanie“ zakazujú a zdôvodňujú to obavami zo znečistenia podzemnej vody.

„Európa? Všetci poznáme tamojšie problémy, či už politické, nikto nechce mať vrty v okolitej krajine, spomínajú sa problémy s podzemnou vodou a mnohé ďalšie. To všetko zabráni Európe využívať jej zdroje, ktoré navyše nie sú nijak veľké,“ povedal Törnqvist na konferencii usporiadanej britským denníkom Financial Times.

Čína má obrovský potenciál ťažby plynu z bridlíc, experti ale vsádzajú na Rusko

Podľa Boba Takaia, ktorý riadi obchodovanie s energetickými komoditami v japonskej obchodnej spoločnosti Sumitomo Corp, by USA a Rusko mohla v ťažbe bridlicových zdrojov predbehnúť Čína. „Čo sa týka rezerv, myslím, že Čína má najväčší potenciál ťažby ropy a plynu z bridlíc. Dokonca ešte väčší než USA,“ povedal Takai. Čína ale bude musieť najprv prekonať niekoľko problémov, počínajúc infraštruktúrou a dostupnosťou vody, ktorá je potrebná k ťažbe.

Törnqvist aj napriek tomu vsádza skôr na Rusko. „V Číne to bude trvať dlho,“ odpovedal Takaiovi. „Keby som mal povedať, ktorá krajina bude v takom rozsahu prvá, vsádzam dnes na Rusko.“ Poukázal na to, že Rusko má rozvinutú infraštruktúru, tradíciu prieskumu a ťažby, je málo zaľudnené, má dosť vody a všetky ďalšie potrebné náležitosti.

Rusko a jeho plynárenský gigant Gazprom už navyše podľa Tornqvista spracovávajú plány rozvoja ťažby z bridlíc. „Z mojich rozhovorov s Gazpromom viem, že už majú rozpracované plány na rozvoj bridlicového plynu a ropy,“ povedal.

USA začali ťažiť v mohutnom rozsahu plyn z bridlíc až v druhej polovici minulého desaťročia. Od tej doby už získali v plyne sebestačnosť a podľa prognózy Medzinárodnej agentúry pre energiu v najbližších rokoch predbehnú v jeho ťažbe terajšej svetovú jednotku Rusko. Lacný plyn transformoval celý americký energetický trh, posilnil konkurencieschopnosť tamojšieho priemyslu a poskytol najväčšej svetovej ekonomike nový základ pre dlhodobý rast.

(c) energia.sk/li, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.