Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

EUSTREAM: Tvrdenia ZDE o údajnom dosahu na ceny plynu nepovažujeme za adekvátne

Podľa Kubíka je „potrebné zdôrazniť, že maximálna cena zemného plynu pre domácnosti je regulovaná priamym rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a nemôže sa automaticky meniť z dôvodu úpravy prevádzkového poriadku spoločnosti Eustream“.

„Zároveň pripomíname, že najväčší podiel koncovej ceny tvorí zložka komodity, ktorá dlhodobo klesala a od roku 2014 sa podpísala na viac než 13-% zlacnení zemného plynu pre odberateľov. Poplatok za domáci výstupný bod z prepravnej siete tvorí približne 0,5 % konečnej ceny,“ poznamenal Kubík. Nie je preto dôvod domnievať sa, že by zmena prevádzkového poriadku mohla mať relevantný vplyv na ceny pre odberateľov, čo o to viac platí v prípade regulovaných cien.

Do prevádzkového poriadku spoločnosti Eustream bol podľa Kubíka zavedený osvedčený európsky mechanizmus prideľovania kapacity v plynárenských prepravných sieťach formou aukcie štandardných produktov.

„Identickým spôsobom sa v zmysle euronariadenia 984 z roku 2013 už v súčasnosti ponúkajú kapacity na cezhraničných bodoch v EÚ, v prípade spoločnosti Eustream na hraniciach s členskými štátmi EÚ. Týmto sa zvýšil princíp nediskriminácie v oblasti prístupu do prepravnej siete aj pre domáci bod. Ide o krok smerom k štandardizácii podmienok prideľovania prepravnej kapacity, pričom všetci užívatelia siete boli po nadobudnutí platnosti a účinnosti zmeny okamžite a plne informovaní,“ dodal hovorca Eustreamu.

Predseda ZDE Michal Hudec dnes informoval, že dodávateľom zemného plynu sa od 1. októbra 2016 zmenili podmienky rezervácie prepravnej kapacity na domácom výstupnom bode z prepravnej siete. V konečnom dôsledku tak v budúcnosti zdražie plyn aj koncovým zákazníkom.

Prepravca plynu Eustream podľa Hudeca potichu zvyšuje náklady dodávateľov plynu, keď 14. septembra 2016 informoval dodávateľov o zmene prevádzkového poriadku. Eustream za prvých deväť mesiacov roka 2017 tak de facto zvýši v kumulatívnom objeme dodávateľom náklady, pri konzervatívnom odhade, o viac ako 10 miliónov eur. To môže dodávateľom spôsobiť stratu pri dodávke komodity a v konečnom dôsledku zvýšenie ceny plynu pre odberateľov v budúcnosti.

Pre slovenských dodávateľov plynu podľa Hudecových slov znamená zmena pravidiel faktické znemožnenie rezervácie ročnej kapacity, a to napriek tomu, že prevádzkovateľ prepravnej siete disponuje dostatkom voľnej kapacity na ročnej báze. Toto zdanlivo nepodstatné administratívne opatrenie tak okrem následku v podobe zvýšenia ceny plynu môže narážať aj na európske pravidlá a slovenskú legislatívu.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.