Eustream: Eastring by sa mal financovať zo zdrojov firiem, z úverov a aj z EÚ
Pri financovaní projektu Eustream počíta podľa neho s tým, že sa vytvorí konzorcium zúčastnených firiem v jednotlivých dotknutých krajinách, a to na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a v Maďarsku. „Čiastočne by sa teda na financovaní projektu zúčastňovali v rámci konzorcia dotknuté spoločnosti“ poznamenal.
Druhým zdrojom by podľa Ňukoviča mohla byť EÚ, keďže „tento projekt veľmi prispieva ku všetkým výzvam Európskej komisie“. „Posledným zdrojom financovania by mohli byť buď komerčné banky alebo Európska investičná banka,“ doplnil. Otázky o výške príspevku z európskych inštitúcií, respektíve o podiele jednotlivých národných spoločností v projekte, označil za predčasné.
Z informatívneho materiálu Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý dnes na svojej schôdzi prerokovala a vzala na vedomie vláda SR vyplýva, že plynovod Eastring by mali spustiť do komerčnej prevádzky koncom roka 2018. Technická kapacita plynovodu by predstavovala v počiatočnej fáze projektu 20 miliárd kubických metrov (m3) až 40 miliárd m3 v konečnej fáze. Dĺžka plynovodu v závislosti od konečného rozhodnutia o trasovaní dosiahne 744 km až 1015 km. Odhadované investičné náklady pre prvú fázu projektu by sa mali pohybovať na úrovni 1,14 miliardy až 1,52 miliardy eur. Zdrojom zemného plynu pre Eastring by mali byť Rusko, Azerbajdžan, Irán, Irak, Cyprus, prípadne západná Európa. Špecifikom plynovodu bude obojsmerná prevádzka toku plynu, teda možnosť reverzného toku plynu zo SR do juhovýchodnej Európy.
Copyright © TASR 2015