Eurostat: V podiele OZE zotrvávame na európskom chvoste
Európska komisia v utorok 16.6. vydala novú správu o pokroku pri dosahovaní cieľov na rok 2020 v oblasti OZE energie z obnoviteľných zdrojov.
„V sektore energie z obnoviteľných zdrojov, ktorý dosahuje hodnotu vyše 130 miliárd EUR ročne, je v Európskej únii zamestnaných viac než 1 milión ľudí. Každoročne vyvážame energiu z obnoviteľných zdrojov v hodnote 35 miliárd EUR,“ uviedol komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete.
Stanovené záväzné ciele do roku 2020 by mali dosiahnuť takmer všetky európske krajiny. Keďže predbežné ciele sa rok čo rok zvyšujú, je možné, že niektoré štáty budú musieť zvážiť využiť aj mechanizmus spolupráce s ostatnými členskými štátmi, uviedla Európska komisia.
Oficiálne kompletné údaje za všetky členské štáty sa však týkajú ešte roku 2013. To sa síce nemusí javiť ako najpresnejší údaj, avšak ide o dáta, na ktoré sa najvyšší európski politickí predstavitelia odvolávajú.
Pár grafov
Podiel energie z OZE na hrubej domácej spotrebe bol najvyšší v prípade Švédska – 52,1 %. Nasledovali Lotyšsko (37,1 %), Fínsko (36,8 ) a Rakúsko (32,6 %). Najnižší podiel mali Malta, Luxembursko a Holandsko. Slovensko dosiahlo úroveň 9,8 %, pričom cieľ do konca dekády sme si odsúhlasili na úrovni 14 %.
Pokiaľ ide o elektrinu vyrábanú z OZE, najvyšší podiel na hrubej spotrebe elektriny mali v roku 2013 Rakúsko – 68,1 % a Švédsko 61,8 %. V prípade Slovenska tento ukazovateľ dosiahol úroveň 20,8 %, čím sme sa ocitli tesne v druhej polovici krajín.
Z pohľadu technológií najviac zelenej elektriny pochádzalo v Únii z vody (42 %) a vetra (28 %).
Brusel si tiež aktualizoval údaje o energetickej náročnosti hospodárstva, ktoré vo svojich štatistikách počíta ako hrubú domácu spotrebu energie delenú HDP. Tu sa Slovensko s 337,2 kg ropného ekvivalentu na 1000 EUR držalo na čele rebríčka, po Bulharsku, Estónsku a Českej republike.
© energia.sk, Grafy: Eurostat, Európska komisia (upravené)