Európsky súd potvrdil platnosť sankcií proti ruskej firme Rosnefť
Európsky súdny dvor dnes rozhodol o platnosti reštriktívnych opatrení zavedených Radou EÚ v júli 2014 ako odpoveď na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine.
Zavedené boli obmedzenia na určité finančné operácie a na vývoz určitého tovaru a citlivých technológií, obmedzenia prístupu určitým ruským subjektom na kapitálové trhy a zákaz poskytovať služby potrebné pre operácie v súvislosti s vyhľadávaním, prieskumom a ťažbou ropy. Jednou z firiem, ktorej sa opatrenia týkajú, je štátna ropná spoločnosť Rosneft.
Rosneft následne podal žalobu voči ich platnosti na anglickom Vyššom súdnom dvore, ktorý sa následne obrátil na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu.
Súdny dvor v utorok uviedol, že nenašiel nijaké prvky, ktoré by mohli spochybniť legitímnosť obmedzení prijatých zo strany EÚ. Sudcovia tiež konštatovali, že dohoda o partnerstve a spolupráci medzi EÚ a Ruskom nebráni prijatiu napadnutých aktov. „S prihliadnutím najmä na postupný vývoj intenzity reštriktívnych opatrení prijatých v reakcii na krízu na Ukrajine, nemožno zásah do slobody podnikania a práva vlastniť majetok spoločnosti Rosneft považovať za neprimeraný,“ uviedol súd.
Ruská spoločnosť vo svojom stanovisku uviedla, že je rozsudkom sklamaná. Podľa nej potvrdzuje, že vláde práva v Európe je nadradená politická situácia a Rosneft nemá nič spoločné s krízou na Ukrajine. Jej akcionármi sú okrem ruského štátu aj zahraničné firmy vrátane britského koncernu BP s 19,75 %, ktorú sankcie tiež postihli. Rovnaký podiel vo firme má aktuálne už aj medzinárodné konzorcium tvorené švajčiarskym obchodníkom s ropou Glencore a katarským fondom.
„Sankcie zasahujú do efektívnej práce manažmentu obmedzovaním prístupu na finančné trhy a vytáraním prekážok pre implementáciu sľubných projektov,“ uviedol Rosneft.
Dnešný rozsudok je podstatný aj preto, že Súdny dvor EÚ si vytvoril precedens pre rozhodovanie vo veciach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, v ktorej sa viaceré členské štáty snažia zachovať suverenitu. Samotné vlády Spojeného kráľovstva, Českej republiky, Estónska, Francúzska a Poľska sa v rámci tohto konania vyjadrili, že Súdny dvor nemá právomoc rozhodovať o platnosti daného rozhodnutia č. 2014/512.
© energia.sk