Európsky parlament nenašiel zhodu o budúcnosti jadrovej energetiky
Európsky parlament (EP) sa dnes nedokázal zhodnúť na spoločnom uznesení o budúcnosti atómovej energetiky v Európskej únii. V hlasovaní sa 300 poslancov vyslovilo proti návrhu, 264 bolo za a 61 európskych zákonodarcov sa zdržalo. Výsledok hlasovania sa dal očakávať po tom, ako rozpravu v stredu (6.4.) poznačila názorová rozpoltenosť celého pléna.
Socialisti a zelení chceli v texte uznesenia presadiť postupné vzdanie sa energie z jadra v budúcnosti. Ľudovci i konzervatívci sa v kontexte katastrofy v japonskej Fukušime prikláňali k „triezvemu“ konaniu v súvislosti s budúcim miestom atómovej energie a zameraním sa na zvýšenie bezpečnostných štandardov.
Ďalším problémom bola dobrovoľnosť záťažových testov jadrových zdrojov. Na ich podstúpení pre celý jadrový sektor sa členské štáty dohodli ešte minulý mesiac. Liberáli však požadovali nahradenie klauzuly dobrovoľnosti za povinnosť.
„Ľutujem fakt, že sme nenašli potrebnú väčšinu pre prijatie uznesenia. Dve extrémne pozície, z ktorých jedna strana nechce nič meniť a druhá chce okamžité uzavretie reaktorov, zapríčinili, že EP neprijal vo veci žiadny postoj. Ako sa môžeme hýbať smerom dopredu, keď v tak dôležitých otázkach niektoré frakcie nevedia nájsť kompromis?,“ rozčuľoval sa po hlasovaní šéf frakcie liberálov Guy Verhofstadt.
TASR, energia