Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nebezpečenstvo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
15. mája 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Európski regulátori chcú striktne zrušiť prednosť pre OZE

Európska agentúra ACER aj združenie regulátorov CEER spoločne vyzvali k tomu, aby európski legislatívci zašli pri zrušení prioritného prístupu do sústavy pre obnoviteľné zdroje ešte ďalej než koncom novembra navrhla Európska komisia. Tá chcela túto bariéru na trhu zrušiť pre novo pripojené zdroje. Regulátori ale žiadajú širšie storno, a to aj pre dnes už fungujúce OZE elektrárne. Podľa ACERu a CEERu budú až vtedy môcť všetky technológie férovo súperiť v zaisťovaní výroby pri najnižších možných nákladoch pre spotrebiteľov.

Dnes legislatíva EÚ umožňuje prioritný prístup pre všetky OZE aj vysoko účinné kogeneračné zdroje (KVET). Okrem toho môže štát z dôvodu bezpečnosti dodávky nariadiť prednosť pre zariadenia používajúce domáce primárne palivá max. do výšky 15 % celkovej primárnej energie potrebnej na výrobu spotrebovanej elektriny (t.j. napríklad uhlia, na čo sa odvoláva aj slovenské ministerstvo v rozhodnutí o dotovanom spaľovaní lignitu v elektrárni Nováky).

Komisia navrhla, aby bola výhoda prednosti zachovaná pre malé obnoviteľné zdroje a mikro-kogeneračné jednotky a v záujme právnej istoty tiež pre existujúce elektrárne. S uprednostňovaním palív ako domáce uhlie už vôbec nepočíta.

Náhrady a net metering

Trhovo zmýšľajúcim regulačným úradom sa ale nepáči ani to, aby v prípade netrhového obmedzenia alebo redispečingu prevádzkovateľ sústavy poskytoval finančnú kompenzáciu vo výške 90 % čistých príjmov z predaja elektriny na dennom trhu, ktorú by výrobné alebo odberné zariadenie vyrobilo, ak by neboli požadované obmedzenie alebo redispečing. Podľa nich daná hodnota kompenzácie nie je podložená ekonomickou úvahou a je stanovená arbitrárne.

Napokon majú ACER a CEER ešte tretiu zásadnú výhradu – v článkoch novej smernice o elektrine aj smernice o OZE chcú zdôrazniť to, aby aktívni odberatelia, ktorí elektrinu spotrebúvajú aj vyrábajú (tzv. prosumers), platili férový podiel nákladov na sústavu a systémových poplatkoch. Inak podľa regulátorov hrozí, že ich budú musieť platiť ostatní, potenciálne chudobnejší a zraniteľnejší odberatelia.

Konkrétne odporúčajú, aby sa zrušil systém net meteringu. Jeho podstatu je to, že producent vyrábajúci elektrinu pre svoju vlastnú spotrebu odovzdáva prebytky do sústavy bez nároku na výkupnú cenu. Za to ale získava nárok zadarmo odobrať zo siete rovnaké množstvo elektriny v období, keď ju nevyrába sám v dostatočnom množstve. Regulátori podčiarkujú to, aby sa sieťové poplatky účtovali osobitne pre poskytnutú a odobratú elektrinu do/zo siete.

ÚRSO názor rešpektuje

„Úrad ako riadny člen ACER rešpektuje prijaté odporúčania ACER a CEER ohľadom integrácie OZE na veľkoobchodnom trhu, ako sú napríklad odstránenie prioritného dispečingu obnoviteľných zdrojov, či vyhnutie sa netrhovému prístupu k redispečingu a obmedzeniu OZE,“ uviedol pre náš portál hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. „Úrad zároveň zdôrazňuje, že Slovenská republika má stále možnosť pri konečnom rozhodovaní o návrhoch Európskej komisie presadzovať vlastnú pozíciu,“ dodal.

Na Slovensku sa so zrušením prednostného pripojenia, prenosu, distribúcie a dodávky elektriny zo zariadení OZE a KVET, ktorí majú právo na podporu, zatiaľ nepočíta. Naopak, podľa pracovnej verzie návrhu novely zákona 309/2009 z dielne ministerstva hospodárstva, ktorú máme k dispozícii, sa má toto právo zachovať pre všetky zelené zdroje.

Avšak v rámci stanoviska k novej smernici EÚ o podpore OZE už ministerstvo uviedlo, že so zrušením prioritného prístupu obnoviteľných zdrojov do sústavy, tak ako navrhla Európska komisia, problém nemá.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.