Európske solárne dni prvýkrát na Slovensku
Bratislava, 26. apríla 2011 – 1. mája 2011 rozsvietia európsky kontinent Európske solárne dni. Cieľom viac ako 5000 akcií v 17 krajinách bude počas prvých dvoch májových týždňov poukázať na výhody správneho využívania energie zo slnka a taktiež zvyšovať verejné povedomie najmä v súvislosti s fotovoltickou a solárnou termálnou energiou.
Tento rok sa Slovensko pripojí prvýkrát k tomuto unikátnemu projektu, pričom iniciatívu nad organizáciou a kampaňou prevzala Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje energie (Slovak RE Agency). Počas 1. – 15. mája sa v rôznych dňoch po celom Slovensku uskutoční viac ako 50 akcií na podporu solárnej energie. Školy, neziskové organizácie, firmy, fyzické osoby sa zapoja rôznymi podujatiami (dni otvorených dverí, exkurzie solárnych systémov, prednášky, kvízy, obecné výstavy), aby prispeli k zvyšovaniu informovanosti o výrobe elektriny a tepla zo slnka.
Slovensko sa medzičasom pripojilo ku krajinám, ktoré majú skúsenosť so solárnymi systémami a majú tiež legislatívne zázemie v tomto smere (Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie). Informovanosť slovenskej verejnosti o solárnej energii je napriek tomu na nízkej úrovni.
Na Slovensku je podľa odhadov Európskej federácie solárneho termálneho priemyslu (ESTIF) a jedného z najväčších výrobcov solárnych systémov v Európe, slovenskej firmy Thermosolar, doteraz nainštalovaných okolo 123 000 m2 solárnych kolektorov na ohrev vody. Pre porovnanie, v počtom obyvateľov podobnom Rakúsku bolo ku koncu roka 2010 nainštalovaných spolu okolo 3 900 000 m2 solárnych termálnych systémov.
V špecifickom postavení je na Slovensku aj fotovoltika. Ku koncu roka 2010 bolo v prevádzke, resp. tesne pred spustením prevádzky 144 megawattov fotovoltických elektrární (podľa cenových rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví). Pre porovnanie v ČR bolo ku koncu roka 2010 pripojených takmer 1000 MW, v Nemecku 17 000 MW, v Bulharsku predpokladajú do roku 2020 4000 MW. V súvislosti s fotovoltikou u nás teda možno hovoriť o boome, ale len ak porovnávame s takmer nulovými číslami minulých rokov. Pri porovnaní s inými európskymi krajinami sme v tomto smere stále trpaslík a po legislatívnych zásahoch do odvetvia, to pravdepodobne tak aj zostane.
Faktom je, že to bol práve neštandardný legislatívny vývoj v oblasti podpory solárnej energie, ktorý prispel k zvýšenému záujmu verejnosti o túto formu energie. Verejná mienka je však často skreslená, verejnosť si mnohokrát spája solárnu energiu len s negatívnymi prívlastkami, ako drahú, nesprávne označovanú za jediný dôvod zvyšovania cien energií. Okrem toho, médiá celoplošne prevzali od Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS) nesprávne označenie solárnej energie ako „nepredikovateľnej”, ktorá tak dostala neprávom nálepku, akej sa len ťažko zbavuje.
O to viac je potrebné prispieť k zvýšeniu povedomia laickej i odbornej verejnosti o solárnej energii, aby nebola vnímaná ako „strašiak”. Obe energie, fotovoltická, i solárna termálna energia majú významnú úlohu v energetickom mixe krajiny, aj v súvislosti s dosiahnutím cieľa EÚ zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov do roku 2020 na 14 %. Zároveň, obe solárne technológie sú čoraz progresívnejšie, efektívnejšie a spoľahlivejšie.
Solárne dni sú tu aj preto, aby nebola solárna energia vnímaná len ako subjekt nedokonale zvládnutého systému štátnej/politickej podpory. Slnko vie zabezpečiť všetky výzvy súčasnej energetiky: udržateľnost, bezpečnosť dodávok a energetickú nezávislosť. Solárna energia zároveň patrí medzi najdemokratickejšie formy produkcie energií, pretože sa dá vyrábať decentralizovane a dáva tak ľuďom silu a možnosť vyprodukovať energiu, ktorú sami využívajú.
Zdroj / O organizátorovi
Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje energie – SkREA (Slovak Renewable Energy Agency) bola zriadená v roku 2006 ako nezisková organizácia na podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku s dôrazom na solárnu elektrickú energiu. Odvtedy pôsobí aktívne na slovenskom trhu a postupne sa stáva dôležitou platformou na podporu rozvoja podnikania a vytvorenie dynamického podnikateľského prostredia v oblasti fotovoltiky. SkREA zároveň pracuje na ovplyvňovaní verejnej politiky týkajúcej sa solárnej energie a v neposlednom rade na vytváraní príležitostí k diskusii a networkingu medzi podnikateľmi a verejnými inštitúciami. Od marca 2009 je SkREA, ako prvá organizácia na Slovensku, členom renomovanej Asociácie európskeho fotovoltického priemyslu – EPIA (European Photovoltaic Industry Association).