Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potrubia Nord Stream - Nord Stream
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Súčasné potrubia plynovodu Nord Stream v Nemecku
15. augusta 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európske firmy sa sťahujú z projektu Nord Stream 2

Spoločnosti ENGIE, OMV, Shell, Uniper, Wintershall a Gazprom vydali v piatok tlačové vyhlásenie, ktorým reagovali na námietky poľského protimonopolného úradu (UOKiK) voči fúznej kontrole postupu týkajúcej sa plánovaného spoločného podniku. Žiadatelia sa rozhodli stiahnuť svoje oznámenie, ktoré úradu predložili.

Koncom júla UOKiK uviedol, že spojenie by mohlo obmedziť hospodársku súťaž na poľskom trhu a zvýšiť dominanciu ruského dodávateľa plynu.

„Stiahnutie žiadosti znamená, že šesť entít nemôže vytvoriť spoločný podnik, ktorý mal postaviť plynovod Nord Stream 2. Je to stopka tejto transakcii,“ vysvetlil v piatok šéf UOKiK Marek Niechcial.

Alternatívna podpora

„Všetci žiadatelia veria, že projekt je kľúčový pre európsky energetický systém a každý z nich bude preto individuálne zvažovať alternatívne cesty, ako k nemu prispieť,“ píše sa v stanovisku firiem. Rozhodnutie podľa nich neovplyvní pokračovanie výstavby plynovodu Nord Stream 2 tak ako bol plánovaný, ani jeho harmonogram.

Každá z pätice spoločností mala mať 10-percentný podiel. Jediným akcionárom spoločnosti Nord Stream 2 AG registrovanej vo Švajčiarsku tak zostáva ruský Gazprom, ktorý bude naďalej pokračovať v povoľovacích procesoch a nesie aj finančné bremeno investície vo výške asi 10 miliárd eur.

Akou formou bude prebiehať spolupráca s európskymi firmami je otázna. Portál Natural Gas Europe (NGE) uviedol, že každá z nich by mohla Gazpromu preplácať faktúry za ich podiel na tovaroch a službách. Platts zase poukazuje na to, že by sa mohli v neskoršej fáze opäť spojiť iným spôsobom alebo pracovať separátne na iných projektoch.

Jeden z potenciálnych akcionárov pre NGE uviedol, že zatiaľ nijako finančne neprispel na výstavbu dvoch nových potrubí, hoci veľká časť rúr, ďalších tovarov a služieb už bola doručená alebo podlieha záväznej zmluve s dodávateľmi.

Čo povie EÚ?

Ak sa bude v projekte pokračovať, je možné očakávať, že bude nasledovať poľská žaloba na Súdny dvor EÚ. Tvrdo proti vystupuje aj Slovensko, ktoré vidí ohrozenie príjmov z tradičného tranzitu ruského plynu.

Európska komisia ešte nepublikovala svoje oficiálne stanovisko k projektu, trvá však na maximálnom dodržiavaní legislatívy EÚ. Tá by mala platiť nielen na vnútrozemskú, ale aj podmorskú časť plynovodu. Nemecko ako najväčšia európska ekonomika ale projekt podporuje a snaží sa odmietavý postoj Bruselu zvrátiť.

Nord Stream 2 je druhý veľký ruský plán plynovodu obchádzajúceho Ukrajinu, ktorý v Európe narazil na nevôľu zo strany úradov. South Stream, ktorý mal ísť cez Čierne more do Bulharska, Brusel zarazil. Jeho náhradou mal byť Turkish Stream, ktorý po zmrazení bilaterálnych vzťahov medzi Moskvou a Ankarou stratil politickú podporu. Zlepšujúce sa vzájomné vzťahy v posledných týždňoch však dávajú nádej na jeho oživenie, hoci s menšou kapacitou a primárne pre potreby tureckého trhu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.