Európska komisia sleduje víziu, Slovensko bráni jadro
Po roku sa do Bratislavy vrátil ďalší ročník konferencie SET Plan CEEC, ktorá spája diskusie o smerovaní stredoeurópskej energetiky s komplexnou koncepciou technologického vývoja v energetike.
Vojtech Ferencz, štátny tajomník slovenského ministerstva hospodárstva (MH), vo svojom príhovore opakovane zdôraznil nevyhnutnosť akceptovať a aplikovať princíp technologickej neutrality pri definovaní strategických energetických priorít.
EK: Máme víziu budúceho trhu
Generálny riaditeľ pre energetiku v Európskej komisii Dominique Ristori pripomenul, že minulý rok prvýkrát v histórii smerovala najväčšia časť globálnych investícií do technológií čistej energie, ako sú obnoviteľné zdroje, smart siete a riešenia alebo energetická efektívnosť. Spolu predstavovali v prepočty sumu 1,5 bilióna eur.
Aj vďaka projektu energetickej únie je podľa neho Európa nielen lídrom v procese nasmerovania investícií, ale na rozdiel od ostatných regiónov má aj víziu podoby budúceho energetického trhu založeného na čistej energii. „Pre ekonomiku je výhodné byť lídrami a nie len nasledovateľmi,“ zdôraznil s tým, že kľúčové bude urýchliť zavádzanie nutného regulačného rámca, investovať do technolóogií a inovácií.
V nových decentralizovaných podmienkach treba v sústave zosúladiť najmä aspekty flexibility aj bezpečnosti. Do popredia záujmu sa dostáva oblasť distribúcie, ktorá je najbližšie k odberateľovi. Ten sa navyše stáva aktívnym prvkom v sústave, rozhoduje nielen o svojej spotrebe, ale tiež o výrobe či predaji energie. Ristori podčiarkol význam nových príležitostí pre rast ekonomiky, tvorbu pracovných miest a profitabilitu obyvateľov na individuálnej úrovni.
Najviac konkurencieschopné krajiny a firmy investujú do výskumu a inovácií. Do EÚ vo veľkom dovážame technológie a tiež suroviny využívané napríklad v oblasti fotovoltiky, a to najmä z Číny alebo Indie. Ristori priznal, že hoci je Európa silná v tzv. základnom výskume, musí posilniť kapacity pre transfer znalostí na nové trhy a rozvíjať vlastnú základňu pre čisté technológie.
V súvislosti so zavádzaním nových technológií a koncepcií uviedol, že celé roztrpčenie, ktoré vníma aj zo strany členských štátov Únie, korešponduje s vnímaním starého sveta, nie nového.
MH: Jadro si nedáme, smart sústavu vytvoríme
Podľa štátneho tajomníka MH je v časoch meniaceho sa trhu s energiami potrebné hľadať riešenia na zvýšenie konkurencieschopnosti a udržateľný rozvoj ekonomík v jednotlivých regiónoch sveta. V najbližších desaťročiach však nedokážeme zvládnuť a prekonať nadchádzajúce výzvy bez jadrovej energie. Pre Slovensko aj ďalšie krajiny EÚ bude tento zdroj naďalej podstatný z hľadiska bezpečnosti dodávok aj prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku.
Ferencz podčiarkol, že v rokovaniach o formovaní európskej energetickej únie Slovensko preferuje vyvážený a ekonomicky efektívny prístup, zachovanie flexibility a slobodnej voľby energetického mixu v súlade s národným kontextom a potenciálom.
Za základ pre inteligentné riešenia, smart energetiku, priemysel i mestá označil spojenie relevantných kľúčových aktérov na národnej aj európskej úrovni. Vládny rezort chce pripraviť koncepciu rozvoja inteligentných sietí, ktoré pomôžu zabezpečiť udržateľnú, bezpečnú a ekonomickú dodávku elektriny z veľkých centrálnych zdrojov. Tie považuje za hlavný nástroj pre maximálnu efektívnosť procesov, vrátane rozvoja nových technológií ako elektromobilita či skladovanie elektriny.
Všetky témy je totiž nutné posudzovať vo vzájomnej synergii. Transformácia energetiky a implementácia opatrení by podľa Ferencza mala smerovať k odstráneniu bariér, obnove trhových mechanizmov a poskytnutiu férových podmienok pre všetkých účastníkov trhu a typy zdrojov energie na základe princípu technologickej neutrality.
Plyn – poučenie z minulosti
V súvislosti s plynovou krízou začiatkom roka 2009 pripomenul bohaté skúsenosti Slovenska s riešením krízovej situácie. Preto sú podľa štátneho tajomníka MH SR ich očakávania racionálne a oprávnené. Za podstatné považuje budovanie prepojení a odstraňovanie úzkych miest. Aj preto sa Slovensko vo svojich aktivitách na národnej, bilaterálnej aj nadnárodnej úrovni sústreďuje na implementáciu cezhraničných projektov a strategických koridorov v sektoroch plynu, elektriny i ropy.
Na to, že spomínaná plynová kríza zmenila vnímanie slovenskej verejnosti, poukázal aj Dušan Matulay z ministerstva zahraničných vecí. Vďaka nej sa potvrdilo, že energetická bezpečnosť má silný národný aj regionálny kontext. Prebiehajúce zmeny v energetike prirovnal k revolúcii v digitálnom sektore.
Medzinárodná konferencia SET Plan CEEC 2017 sa koná v dňoch 29.11. – 1.12. Organizátorom je Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA). Portál energia.sk je mediálnym partnerom podujatia.
© energia.sk