Európska komisia mieni deregulovať ceny energií
„Dnes má EÚ stanovené pravidlá v energetike na európskej úrovni, ale v praxi sa uplatňuje 28 národných regulačných rámcov. Toto nemôže pokračovať,“ uvádza sa v pracovnej verzii návrhu balíka energetickej únie, ktorú má náš portál k dispozícii.
Oficiálny návrh Komisia predstaví už o dva dni. Niekoľko návrhov, ktoré sa v uniknutom dokumente nachádza, by mohli významne zmeniť systém regulácie trhu s plynom a elektrinou na Slovensku.
Koniec cenovej regulácie?
Vo viacerých členských štátoch sa stále uplatňujú regulované tarify. Posledný konsolidovaný monitoring trhu z dielne európskej Agentúry pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) ukázal, že ku koncu roka 2013 sa regulácia koncových cien pre domácnosti uplatňovala v 15 krajinách pri elektrine aj pri plyne. Na Slovensku sa okrem domácností uplatňuje aj pri malých podnikoch.
„Regulované koncové ceny sa často používajú na ochranu domácností alebo aj odberateľov mimo domácností pred zvyšovaním nákladov na energie. Dosah takýchto opatrení padá na neregulovaných odberateľov, energetické spoločnosti a/alebo verejné financie, kde vznikajú deficity taríf. Dlhodobo tieto opatrenia škodia záujmom tých odberateľov, ktorých mali chrániť,“ uvádza sa v dokumente Komisie. Tá chce k deregulácii cien pristúpiť v rámci zaistenia väčšej transparentnosti v zložení cien energií, so špeciálnou pozornosťou na štátne intervencie ako sú regulované tarify, politiky zdaňovania energií či poskytovanie verejných dotácií.
„Komisia sa bude usilovať do roku 2016 o postupné odstránenie regulovaných cien nižších ako náklady prostredníctvom rámca pre hospodársku súťaž a hospodárske riadenie. Členské štáty tiež povzbudí k vytvoreniu cestovnej mapy pre odstránenie všetkých regulovaných cien,“ píše sa v dokumente.
Pri zavádzaní opatrení na ochranu zraniteľných odberateľov sa má postupovať dobre cielenými schémami, napríklad takzvanými solidárnymi tarifami alebo zľavami na účtoch, v snahe udržať celkové nízke náklady a obmedziť narušenia trhových mechanizmov.
Dlhoročné odporúčania
Už predchodca ACERu (združenie regulátorov ERGEG) v júli 2007 poukázalna to, že regulácia koncových cien je v rozpore s fungujúcim trhom, môže narušiť trhové signály pre investície a tým ohroziť aj bezpečnosť dodávok a spotrebiteľov nemotivuje k väčšej energetickej efektívnosti. Členským štátom navrhol pripraviť individuálne plány s časovým harmonogramom pre ich odstránenie.
Obdobnú výzvu zopakovala Európska komisia v októbri 2010, keď uviedla, že otvorené trhy s dobre fungujúcou konkurenciou nemôžu dlhodobo koexistovať s regulovanými koncovými cenami energie.
Priamo Slovensku Komisia odporučila odstrániť reguláciu koncových cien energií napríklad v novembri 2012, keď vydala oznámenie o postupe v záujem lepšieho fungovania vnútorného trhu s energiou. Na toto odporúčanie poukazuje vo svojom v bode II aj Energetická politika, ktorú vláda schválila začiatkom novembra 2014, avšak jej samotný text sa tejto téme nevenuje.
ACER ako európsky regulátor
Prvou prioritou zavedenia energetickej únie má byť plná implementácia a striktné presadzovanie existujúcej energetickej a súvisiacej legislatívy, najmä 3. energetického balíka.
Ten upravil napríklad prijímanie tzv. sieťových predpisov, ktoré majú pomôcť harmonizovať tok elektriny a plynu naprieč rôznymi sústavami/sieťami. Túto úlohu je podľa Komisie nutné dokončiť. V prípade elektriny zatiaľ nebol definitívne schválený žiaden, najpokročilejší predpis o prideľovaní kapacít a riadení preťaženia (CACM) by sa mohol schváliť v 2. štvrťroku 2015.
Legislatíva z roku 2009 tiež zaviedla orgány na zaistenie spolupráce medzi prevádzkovateľmi prepravných sietí a prenosových sústav a tiež regulátormi, ktorých rozhodnutia však v súčasnosti stále reflektujú národné pohľady. Agentúra ACER vznikla na pomoc národným regulačným úradom obzvlášť v cezhraničných otázkach. Má však obmedzené rozhodovacie právomoci, vydáva predovšetkým odporúčania a názory.
Regulácia jednotného trhu naprieč celou EÚ by sa však podľa textu dokumentu z Komisie mala posilniť, a to „značným posilnením právomocí a nezávislosti ACERu, aby dokázal efektívne dohliadať, ako európsky regulátor, na rozvoj vnútorného trhu s energiou a súvisiace pravidlá trhu a tiež mohol riešiť všetky cezhraničné otázky nutné na vytvorenie súvislého vnútorného trhu“.
© energia.sk